Opieka dziecięcych ząbków

PM
Profimed
czytanie przez 7 min
Podziel się
Czy kiedykolwiek zadaliście sobie pytanie, dlaczego nawet małe dzieci mają próchnicę? A jak powstaje próchnica? Dzieci oczywiście przychodzą na świat bez podstępnych bakterii w ustach, ale wkrótce po bliskim kontakcie z matką lub krewnymi bakterie powodujące próchnicę przenoszą się do ust. Dlatego higiena jamy ustnej jest ważna już od pojawienia się pierwszego ząbka.

PODCZAS CIĄŻY

Podczas ciąży należy zwiększyć codzienną higienę jamy ustnej, ponieważ zmiany hormonalne powodują, że dziąsła są bardziej ukrwione i z reguły dochodzi też do ich krwawienia. Aby nie doszło do takiej sytuacji wiele kobiet kupuje miękką szczotkę do zębów, co jednak wymaga dłuższego czasu czyszczenia (nawet 10 minut). Do tego dochodzi zwiększone spożycie słodyczy, co skutkuje tworzeniem się większej ilości płytki nazębnej niż zwykle. Tworzy się błędne koło, zbyt miękka szczoteczka do zębów + więcej cukru = zapalenie dziąseł i szybciej powstająca próchnica zębów. Częste zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia może wpływać na przebieg ciąży i przyczyniać się do przedwczesnego porodu, lub niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Zrównoważona, wartościowa dieta podczas ciąży i karmienia piersią jest ważną podstawą prawidłowego rozwoju zębów dziecka.

GDY ROSNĄ ZĄBKI...

Każde dziecko jest inne, więc nie można jednoznacznie ustalić, kiedy zaczną rosnąć pierwsze zęby ani objawów towarzyszących wyrzynaniu zębów. Dolne centralne siekacze zaczynają wyrzynać się jako pierwsze, około 6 miesiąca życia. Potem wyrzyna się górny centralny siekacz i boczny siekacz, pierwszy trzonowiec na górze i kły na dole, na końcu drugi trzonowiec na dole, potem na górze. Z reguły zęby w dolnej szczęce wyrzynają się wcześniej niż w górnej szczęce, ale kolejność wyrzynania zębów może być indywidualna i nie ma powodu do obaw. Dziecko ma dziesięć zębów mlecznych w każdej szczęce.

Nierzadko zęby pojawiają się nawet kilka tygodni po urodzeniu lub dopiero przed pierwszymi urodzinami dziecka. Wcześniejsze wyrzynanie zębów jest bardziej typowe dla dziewcząt niż chłopców. Samemu wyrzynaniu często towarzyszy zwiększone wydzielanie śliny, obrzęk dziąseł, czasami temperatura i płacz dziecka. Typowym zachowaniem dzieci jest wkładanie czegoś do ust, przeżuwanie, nieustanne wkładanie palców do ust.

Kiedy tylko pojawią się pierwsze zęby, należy je czyścić, zwłaszcza podczas nocnego karmienia piersią. Mleko matki zawiera dużo cukrów, co przyczynia się do powstania płytki nazębnej. Szczególnie w nocy zęby powinny być czyszczone kawałkiem czystej gazy lub silikonową szczoteczką przeznaczoną do pierwszych zębów po każdym karmieniu piersią.

Kiedy tylko pojawią się pierwsze zęby, należy regularne odwiedzać dentystę. Regularne kontrole są ważne nie tylko w przypadku wczesnego leczenia początkowej próchnicy, ale także w celu sprawdzenia prawidłowego wyrzynania się i wzrostu zębów.

JAKIE SĄ OBJAWY WYRZY NANIA SIĘ ZĄBKÓW?

 • Dziecko jest rozdrażnione, śpi źle i płacze.
 • Bardzo często występuje nadmierne wydzielanie śliny.
 • Dziąsła w miejscu wyrzynania się zęba mogą być czerwone i spuchnięte.
 • Twarz po stronie wyrzynającego się zęba może być również spuchnięta.
 • Dzieci wkładają palce do ust i gryzą twarde przedmioty.
 • Chociaż gorączka jest uważana za objaw wyrzynania się zębów, większość dzieci nie cierpi z powodu gorączki. Gorączka jest częściej związana z infekcją.
 • Brak apetytu i biegunki mogą być również związane z infekcją, a nie z wyrzynaniem zębów.
 • W przypadku, gdy wyrzynaniu zębów towarzyszy przez kilka dni gorączka, biegunki lub brak apetytu zalecamy wizytę u pediatry.

JAK ULŻYĆ DZIE CKU?

 • Wcierać w dziąsła niewielką ilość łagodzącego balsamu dla niemowląt Buccotherm baby.
 • Masować dziąsła opuszkami palców, silikonową nakładką. Efekt można wzmocnić gumowym gryzakiem o strukturyzowanej powierzchni.
 • Doskonałe są wypełnione sterylną wodą gryzaczki, które można umieścić na chwilę w lodówce (nie w zamrażalniku!). Zimny gryzaczek łagodzi obrzęk i ból. Dzieci bardzo lubią gryzaczki.
 • Można również podać skórkę z chleba lub suchar do gryzienia.
 • Nigdy nie zanurzać gryzaka w miodzie lub słodkich napojach!
 • Nigdy nie dawać dziecku środków przeciwbólowych ani środków nasennych!

PIELĘGNACJA ZĘBÓW I DZIĄSEŁ U NIEMOWLĄT

W pierwszym roku życia dziecka rodzice powinni czyścić dziąsła i zęby dziecka co najmniej dwa razy dziennie delikatną gazą, mokrą myjką lub specjalną silikonową szczoteczką do zębów – Paluszek®. Nałożyć niewielką ilość żelu Buccotherm® baby na gazę lub silikonową szczoteczkę i masować delikatnie opuszkami palców dziąsła i wyrzynające się zęby.

Rodzice muszą myć zęby dzieciom aż do wieku przedszkolnego. Regularne czyszczenie z rodzicami stanie się porannym i wieczornym rytuałem i utrwali ważny nawyk na całe życie. Rodzice powinni sprawdzać czyszczenie zębów do 8-9 lat i doczyścić problematyczne miejsca!

SmileFrida Szczoteczka do zębów na palec
SmileFrida Szczoteczka do zębów na palec to specjalny rękaw na palec ze silikonu antybakteryjnego do masażu dziąseł niemowlaków i czyszczenia pierwszych ząbków. Pozwala oczyścić górne i dolne ząbki z obu stron (od twarzy i języka) jednym pociągnięciem. Opakowanie zawiera stojak z perforowaną osłoną do higienicznego przechowywania.

Buccotherm BIO kojący żel do masażu dziąseł dla małych dzieci
Buccotherm BIO to delikatny żel do masażu z naturalnym wyciągiem z rumianku i prawoślazu lekarskiego, dzięki którym ma działanie przeciwzapalne, a ponadto ma znaczące działanie kojące podczas wyrzynania się pierwszych zębów. Zawiera termo-mineralną wodę źródlaną z uzdrowiska Castéra – Verduzan. Do masażu dziąseł polecamy szczoteczkę do zębów na palec, rękaw na palec, na który nałożymy małą ilość żelu i miejsce lekko masujemy.

Jest certyfikowany przez Ecocert - 99% zawartości jest pochodzenia naturalnego, 27,5% z rolnictwa ekologicznego.

ZAPOBIE GANIE POWS TANIA PRÓCHNICY

Podstawą reżimu picia powinna być woda lub herbaty owocowe, które są naturalnie słodkie i smaczne dla dzieci. Należy uważać jednak na granulowane herbaty, które często zawierają laktozę i maltodekstrynę, są kaloryczne i ryzykowne pod względem rozwoju próchnicy. Soki owocowe dla dzieci powinny być podawane w bardzo rozcieńczonym stężeniu (jedna część soku w stosunku do pięciu części wody) i tylko podczas posiłków. Napoje ze soją zalecamy podawać tylko po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ mogą one zawierać wysoką zawartość cukru.

Nigdy nie podawać napojów zawierających cukier między posiłkami, wieczorem lub w nocy.

PASTY DO ZĘBÓW DLA DZIE CI Z FLUORKAMI

Pasty z fluorkami pomagają mechanicznie zmniejszyć płytkę nazębną podczas czyszczenia, działają antybakteryjnie i wzmacniają szkliwo zębów. Jednak niemowlęta i dzieci w wieku do 4 lat są narażone na ryzyko fluorozy zębów stałych z powodu połykania pasty podczas czyszczenia (nawet 70%!), ponieważ w tym czasie przebiega mineralizacja zębów. Dlatego pasty dla dzieci zawierają kilka razy niższe stężenia fluorków lub są zastępowane, na przykład, aktywnym hydroksyapatytem. Chcemy przypomnieć, że nadzór rodziców nad czyszczeniem zębów przez dzieci również bardzo pomaga zmniejszyć ryzyko próchnicy.

PIERWSZE ZĄBKI

Gdy tylko niemowlę stanie się małym dzieckiem, powinno zacząć przyzwyczajać się do czyszczenia zębów szczoteczką. Do czyszczenia ząbków najlepiej nadaje się szczotka z małą główką, która łatwo dociera do wszystkich zębów w jamie ustnej. Włókna muszą być miękkie, to znaczy wystarczająco delikatne dla wrażliwych dziąseł. Rączka szczoteczki musi być wygodna do trzymania w dłoni małego dziecka, a jednocześnie wystarczająco długa, aby dziecko mogło czyścić zęby z rodzicem.

TePe Mini
Wesoła szczoteczka do zębów z małą trójkątną główką, płaską rączką i bardzo miękkimi włóknami o prostym kroju dla dzieci poniżej 3 lat.

 

 

 

 

Żelowa pasta do zębów Buccotherm dla dzieci od 2 do 6 lat
Delikatna żelowa pasta do zębów o niskiej zawartości fluorków (500 ppm) pomaga zapobiegać próchnicy zębów, remineralizuje szkliwo zębów i zmniejsza powstawanie płytki nazębnej. Zawiera 54% wody termalnej Castera – Verduzan i ma alkaliczne pH 8, dlatego znacząco przyczynia się do remineralizacji szkliwa zębów. Nie zawiera parabenów i SLS. Wszystkie smaki są słodzone wyciągiem ze stewii, która nie przyczynia się do powstawania płytki nazębnej. Smak owoców leśnych nie zawiera fluorków.

APADENT KIDS pasta do zębów bez fluorków dla dzieci od 0 do 7 lat
Pasta do zębów z hydroksyapatytem opracowana do oczyszczenia zębów dzieci i do zapobiegania próchnicy zębów. Nie zawiera fluorków, środków ściernych czy SLS, dlatego nie wytwarza zbyt dużo piany. Ma przyjemny smak truskawek z winogronami.

Produkty

Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu