Białe zęby

PM
Profimed
czytanie przez 2 min
Podziel się
Białe zęby przypominają smukłą sylwetkę. Dla jednych to rzecz naturalna, dla innych to efekt pracy i wysiłku. W przypadku zębów prawdą jest jednak, że prawie każdy może wypracować zadowalający efekt, stosunkowo szybko i bez konieczności spożywania selera. Jednak ważne jest, aby znać skuteczny sposób pielęgnacji. Nikt nie chce przecież uszkodzić zębów i wydawać pieniędzy na niesprawdzone rozwiązania. Zatem co warto wiedzieć?
  1. To, co widzimy jako kolor zęba, to zębina. Materiał, z którego wykonany jest ząb. Odcień ten jest indywidualny (od koloru białego do żółtego). Szkliwo, które pokrywa tę zębinę na całej powierzchni stosunkowo cienką warstwą, jest zasadniczo bezbarwne. Na profesjonalnych zdjęciach cienkiego odcinka zęba wygląda jak szkło. Zębina, która jest pod szkliwem – prześwituje i może ulec przebarwieniu np. w wyniku stosowania antybiotyków tetracyklinowych lub przy utracie odporności. W takim przypadku domowe sposoby wybielania nie pomogą. Należy skontaktować się z dentystą lub higienistką stomatologiczną.
  2. Problem niezbyt białego odcienia zębów jest również powodowany przebarwieniami na szkliwie. Działa to podobnie jak barwienie ubrań:  to, co zabarwiłoby naszą białą koszulę, pozostawi ślady również na naszych zębach. Natomiast to również jest sprawa indywidualna. Niektóre przebarwienia szkliwa możesz usunąć samodzielnie, używając silnie ściernych past lub poprzez regularne mycie zębów po kwaśnym jedzeniu i napojach. Pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla estetyki naszych zębów, jest wyeliminowanie „szorstkich” kosmetyków stomatologicznych oraz unikanie nacisku na szczoteczkę podczas czyszczenia zębów.
  3. Za przebarwienia zębów najbardziej odpowiedzialne są papierosy i cygara, kawa, czerwone wino, herbaty, przyprawy (np. Kurkuma) i wiele produktów spożywczych, np. takich jak jagody czy buraki. Jeśli więc spożywasz „kolorowe” potrawy i napoje, doświadczysz pigmentacji. Po wybielaniu w gabinecie dentystycznym za pomocą nadtlenków należy porozmawiać ze specjalistą o pewnym „obowiązkowym” ograniczeniu niektórych produktów spożywczych. Jednak skuteczne wybielanie jest również możliwe w warunkach domowych. Prawidłowo przeprowadzone czyszczenie dobrą szczoteczką i dobrej jakości pastą do zębów, dwa razy dziennie, samo w sobie daje bardzo dobre rezultaty. Pamiętaj jednak, że ważna jest sama technika mycia, obejmująca czyszczenie każdorazowo przez minimum trzy minuty.

Jeśli zauważysz, że Twoje zęby nie są już zadowalająco białe i wiesz, że nie jest to kwestia wewnętrznego koloru zębiny, którego sam nie zmienisz, czas na rozjaśnienie zębów. Podczas gdy lekarz będzie używał nadtlenków w procesie wybielania, w sklepach w Unii Europejskiej znajdziesz produkty nadtlenkowe do samodzielnej pielęgnacji rozjaśniającej zęby. Wynika to ze zmian legislacyjnych, które nastąpiły w UE w ciągu ostatniej dekady. Od niedawna dozwolone jest tylko bardzo małe stężenie nadtlenków w pastach i tylko bardzo wyspecjalizowane marki używają go w swoich kosmetykach dentystycznych. Inni producenci oferują metody bez nadtlenków i stopniowo je ulepszają. Niedługo pokażemy rozwiązania, z których możesz skorzystać podczas domowego wybielania zębów i uzupełnimy je przykładami.

Produkty

Dostępny 1 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
W sklepach
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Niedostępny
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu