WARTO WIEDZIEĆ

PM
Profimed
czytanie przez 3 min
Podziel się
Już za tydzień, w sobotę 20 marca, cały świat będzie obchodził DZIEŃ ZDROWIA JAMY USTNEJ. My przypominamy o zdrowiu jamy ustnej przez cały rok. Dziś jednak podstawową wiedzę zastępujemy przeglądem informacji, które uważamy za bardzo przydatne, ale na które w artykułach i programach edukacyjnych niestety zwykle brakuje miejsca. Chcielibyśmy teraz nieco to naprawić.

TECHNIKA

Wszyscy doskonale wiedzą, że w przypadku mycia zębów zaleca się określoną technikę. Istnieje kilka uzasadnionych sposobów czyszczenia, aby nie zapomnieć żadnej powierzchni zębów. Która jest najważniejsza?

1) Podczas czyszczenia koncentrujemy się na zębach tak samo jak robimy to podczas prowadzenia samochodu. Zaczynamy w wybranym przez siebie miejscu (albo od jedynki, albo od ósemki) i myjemy ząb po zębie, do końca łuku. Tylko dzięki metodzie „jeden po drugim” będziesz mieć pewność, że nie pominiesz żadnego zęba i dotrzesz do wszystkich, nawet tych trudno dostępnych miejsc. Udowodniono, że osoby niespokojne mają gorzej czyszczoną jedną stronę zębów.

2) Czyścimy od powierzchni styku zęba z dziąsłem w kierunku krawędzi zęba. Staramy się delikatnie wibrować szczoteczką i stopniowo czyścić powierzchnię. Unikamy czyszczenia w kierunku dziąseł i długich poziomych pociągnięć.

3) Nie zapominamy o wewnętrznej stronie zębów.

4) Jeśli nie dotarliśmy szczoteczką do całej powierzchni ósemek (nie mamy na tyle miejsca lub nie jesteśmy w stanie zrobić tego z powodu odruchu wymiotnego), użyjmy szczoteczki jednopęczkowej, która będzie w stanie dotrzeć do tylnej powierzchni ósemki.

5) Jeśli zęby nie posiadają regularnego kształtu i/lub zachodzą na siebie, użyjmy szczoteczki jednopęczkowej nawet w miejscach, w których zęby się krzyżują.

6) Nie stosujmy zbyt dużego nacisku na szczoteczkę. Pomoże w tym trzymanie jej za uchwyt palcami, jak ołówek lub sztućce, a nie w zaciśniętej dłoni (jak młotek). Czystość nie zależy od nacisku na szczoteczkę, ale od tego, ile ruchów nią wykonujemy w danym miejscu.

BEZ POŚPIECHU

Nie spiesz się podczas mycia zębów. Płytka nazębna stosunkowo dobrze utrzymuje się na ich powierzchni. Jeśli nie usuniesz jej przez długi czas, twardnieje i przylega jeszcze bardziej, a z czasem zamienia się w kamień nazębny. Musimy wykonać więcej ruchów czyszczących na jednym zębie. Uwaga! Im bardziej miękka szczoteczka, tym więcej ruchów należy wykonać. Ząb jest czysty, kiedy jego powierzchnia jest gładka jak szkło. Jeśli czujesz, że powierzchnia nie jest aksamitna, oznacza to płytkę nazębną. Nawet jeśli nie możesz tego zobaczyć na własne oczy. Pisaliśmy już o tabletkach barwiących płytkę nazębną. Zalecamy od czasu do czasu sprawdzać jakość czyszczenia i po wieczornym umyciu zębów pozostawić tabletkę do rozpuszczenia się w ustach. Kolor pokaże, gdzie musisz czyścić dokładniej.

PIANKA W NICZYM NIE POMAGA

Piana i mocny świeży smak pasty nie wpływają na czystość zębów. W rzeczywistości często nas dezorientują. Uczucie świeżości w ustach i góra piany bardzo szybko wywołują złudne uczucie czystości. Ponadto może zajść potrzeba wyplucia nadmiaru piany. Pasty profesjonalne zwykle nie zawierają składników pieniących się i pienią się niewiele lub wcale. Zwykle podobnie działa to w kwestii smaku.

HIGIENA SZCZOTECZKI

Po umyciu zębów dokładnie wypłucz i wysusz szczoteczkę. Najlepiej sprawdzi się kubek lub szklanka. Zamykanie w etui jest niehigieniczne i sprawdza się jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Ciepłe i wilgotne środowisko jest idealnym miejscem dla rozwoju bakterii i grzybów, czego raczej chcielibyśmy uniknąć w przypadku naszej szczoteczki.

Szczoteczki można też „zdezynfekować” antybakteryjnym płynem do płukania ust. Specjalistyczne spraye do dezynfekcji lub promienniki UV są również dostępne na rynku. Naszym zdaniem szczoteczkę wystarczy dokładnie spłukać i pozostawić do wyschnięcia. Używamy szczoteczek do zębów od jednego do trzech miesięcy, w zależności od zużycia. To samo dotyczy główek szczoteczek elektrycznych. Szczoteczka międzyzębowa powinna nam wystarczyć na kilka dni, ale nie dłużej niż tydzień. O higienę szczoteczki międzyzębowej dbamy analogicznie jak przy klasycznej szczoteczce, a do przechowywania możemy wykorzystać specjalistyczną podstawkę. Nie dzielimy się z nikim żadnymi tego typu narzędziami do higieny jamy ustnej.

Produkty

Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu