Swoje zęby na całe życie

PM
Profimed
czytanie przez 3 min
Podziel się
Każdy chce mieć zdrowe zęby, aż do starości. Pomijając urazy, zęby wypadają, szczególnie z powodu nieleczonego zapalenia przyzębia – paradentozy. Więc kto regularnie i właściwie dba o swoją jamę ustną, nie musi bać się paradentozy i jej konsekwencji.

Paradentoza, przyzębica, zapalenie przyzębia – wszystkie te nazwy są używane w chorobach układu zawieszenia zębów. Podobnie jak o żółtaczce mówi się, że jest to choroba brudnych rąk, można byłoby powiedzieć o paradentozie, że jest to choroba brudnych zębów. Paradentoza ma jedną przyczynę: niedostateczna higiena jamy ustnej. Nawet u tych, którzy mają skłonności do rozwoju paradentozy (takie jak niedostateczna produkcja śliny, która naturalnie opłukuje i dezynfekuje jamę ustną), przy dokładnej higienie jamy ustnej choroba nie musi się przejawić.

Objawy paradentozy

Objawy na etapie średnim obejmują przede wszystkim, wrażliwość i ból zębów, sporadyczne krwawienie z dziąseł podczas czyszczenia zębów lub nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. W następnym, etapie powstają kieszonki dziąsłowe, czyli przestrzenie między dziąsłem a zębem. Mogą być w spoczynku lub aktywne z objawami zapalnymi, takimi jak wydzielanie ropy z dziąseł. Stopniowo szyja jest odsłonięta, w dziąśle powstają tzw. kieszenie. Odsłonięte szyjki są bramą wejściową dla infekcji w jamie ustnej i całym ciele. Ostatni, krytyczny etap jest bardzo bolesny, zęby się ruszają i mogą wypaść. Na tym etapie zwykle nie można już uratować zębów.

Przyczyny problemów

Powstanie paradentozy jest proste. Dziąsła próbują odsunąć zanieczyszczenia, które osiadły w miejscach o niewystarczającej higienie zębów. Nawet jeśli ktoś regularnie czyści zęby 2 razy dziennie przez 2 minuty, może to nie wystarczyć, jeśli nie używa właściwej techniki czyszczenia. Oprócz dziennej pielęgnacji ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego raz lub dwa razy w roku. Oprócz usuwania kamienia nazębnego i pigmentów pacjent otrzyma zalecenie dotyczące sposobu skutecznego czyszczenia zębów. Aby prawidłowo wykonywać ruchy, początkowo konieczna jest koncentracja, zanim nowa metoda czyszczenia zostanie zautomatyzowana.

Pomocne mogą być pasty antybakteryjne, żele i probiotyki

Dokładne czyszczenie zębów jest ważne zarówno dla zapobiegania, jak i leczenia. Nie bój się elektrycznych szczoteczek do zębów, zwłaszcza szczoteczek sonicznych do zębów o zaawansowanej technologii, są one delikatne dla zębów i dziąseł. W przypadku problemów z nadwrażliwością lub krwawieniem użyj specjalnych past do zębów. W przypadku stanu ostrego odpowiednia jest pasta Gum Paroex Chlorhexidin. Substancja ta ma silne działanie antybakteryjne i może częściowo przenikać do szkliwa zębów. Z tego powodu preparaty z chlorheksydyny w wyższych stężeniach nie są odpowiednie do długotrwałego stosowania, co może powodować powstawanie odbarwień zębów i błon śluzowych. Do regularnej pielęgnacji jest odpowiednia na przykład pasta do zębów Tebodont z olejem z drzewa herbacianego o naturalnym działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwbakteryjnym, antywirusowym i antymikotycznym.

W stanach ostrych i przewlekłych ból łagodzą naturalne żele np. Tebodont z olejem z drzewa herbacianego lub Herbadent z ekstraktami i olejkami z 7 roślin leczniczych (rzepik, kurze ziele, szałwia, rumianek, mięta, goździki i koper włoski). Oba żele regenerują, wzmacniają i łagodzą podrażnione dziąsła.

Żadna płytka nazębna

Po czyszczeniu szczoteczką do zębów zawsze używaj szczoteczki międzyzębowej. Higienistka stomatologiczna zaleci odpowiedni rozmiar. Bardzo nowoczesną i skuteczną metodą czyszczenia jamy ustnej jest irygator. Irygator jest w stanie usunąć do 99,9% płytki nazębnej, gdy jest właściwie stosowany. Działa na zasadzie strumienia wody, który przenika do mniej dostępnych miejsc pod ciśnieniem. Irygator może być używany codziennie, na przykład z czystą wodą i płynem do płukania jamy ustnej Gum Paroex.

Produkty

Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu