Opieka stomatologiczna w czasie ciąży

PM
Profimed
czytanie przez 4 min
Podziel się
Zapewne większość z nas słyszała o zwiększonym ryzyku powstania próchnicy zębów oraz o innych problemach związanych z jamą ustną w czasie ciąży. To prawda, jednak należy mieć na uwadze, że niektóre popularne plotki i przesądy mogą nie być do końca prawdziwe. W Profimed wiemy, jak zapobiegać takim problemom, a nasze rozwiązania są czasem proszte niż Ci się wydaje. Przedstawimy Ci teraz na czym to polega. Usiądź wygodnie, kawa czy herbata w dłoń i do lektury 🙂

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest uświadomienie sobie, że przyszłe matki to w większości młode kobiety, które nie miały jeszcze większych problemów z zębami, pomimo tego że ich higiena jamy ustnej często nie jest idelana. Okres ciąży nieco przyspiesza powstawanie pierwszych problemów. Gdzie więc szukać ich sedna i jak sobie z nimi poradzić?

Podstawą jest właściwa opieka stomatologiczna. Podczas ciąży pojawiają się dwa podstawowe problemy. Pierwszy to dość częste nudności pojawiające się głównie w pierwszym trymestrze i to zakładając optymistyczny scenariusz. Wymioty, ze względu na soki żołądkowe, wpływają na nasze zęby bardziej negatywne, niż jakikolwiek pokarm, czy też napój, przed którymi przecież tak bardzo je chronimy. Z tego względu nie zaleca się czyszczenia jamy ustnej bezpośrednio po wymiotowaniu. Wypłucz usta czystą wodą lub użyj środków do pielęgnacji zębów na bazie alkalicznej wody termomineralnej (BUCCOTHERM). Następnie możesz użyć gumy do zucia bez cukru. Po około 30 minutach delikatnie i ostrożnie umyj zęby. Jeśli ruch szczoteczki do zębów w tylnej częsci jamy ustnej powoduje u Ciebie mdłości, użyj szczoteczki jednopęczkowej. Jej specjalny kształt, poza idealnym dopasowaniem do zębów, pomoże Ci uniknąć odruchów wymiotnych. Z kolei jesli takie odruchy pojawiają się u Ciebie na skutek smaku pasty, skontaktuj się z naszymi sklepami lub napisz do nas na naszej stronie internetowej. Nasi eksperci polecą Ci pasty o delikatnym, owocowym smaku lub nawet pasty bezsmakowe. Bardzo skuteczna jest linia marki BioMin, ponieważ doskonale remineralizuje zęby nawet w kwaśnym środowisku (tak wiemy, znów o tych wymiotach, przepraszamy 😊), a pasty dla dorosłych i dla dzieci różnią się jedynie smakiem. Możesz więc spokojnie testować ich różne rodzaje nie martwiąc się o jakość. Przejdźmy teraz do drugiego problemu, którym jest nic innego, jak po prostu jedzenie. Kobiety w ciąży potrafią mieć bardzo oryginalny jadłospis. Bardzo często łączą one słodkie potrawy z kwaśnymi i to w dość sporych ilościach. Zdarza się też zaglądanie do lodówki w nocy. To wszystko ma niestety negatywny wpływ na higienę jamy ustnej. Teraz wiesz już, dlaczego przyszłe matki tak często borykają się z pogarszającym się stanem zębów i dziąseł. Z jednej strony dużo większe „obciążenie“ jamy ustnej, a z drugiej strony gorsza pielęgnacja, niż przed ciążą.

  • Zalecana liczba profilaktycznych wizyt u dentysty to dwa razy w roku. Przyszłe matki powinny wykonać dwa przeglądy jamy ustnej w czasie ciąży. Pierwsza wizyta powinna opierać się na przypomnieniu techniki mycia zębów, a także uświadomieniu pacjentki o trudnościach w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej w trakcie ciąży.
  • Pamiętaj, mdłości w ciąży są zwykle nieuniknione. Musisz nauczyć się jak sobie z nimi radzić. Twoje zęby i dziąsła będą poddane znacznie większemu obciążeniu i Ty sama musisz o nie zadbać. Nie lekceważ higieny jamy ustnej, nie zwlekaj, nie traktuj jako mniej istotnej. Wszystko, co jest ważne w opiece stomatologicznej w jakimkolwiek innym czasie, teraz uważaj za dwa razy ważniejsze.
  • Uzyskaj skrojoną na miarę opiekę dentystyczną. Zawiera ona wspomnianą  już wcześniej szczoteczkę jednopęczkową. Do tego klasyczna szczoteczka do zębów z miękkimi włóknami i małą główką. Im mniejsza, tym lepiej. Wiemy już dlaczego 🙂 Włókna szczoteczki są normalnie tylko miękkie, teraz są super miękkie, ale pamiętaj, że czyszczą wolniej - więc używając delikatnej szczoteczki, poświęć dziesięć minut na czyszczenie. Czy to dla Ciebie za dużo? Dasz radę 🙂 Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest integralną częścią wieczornej opieki stomatologicznej. Wiele osób zaniedbuje to lub nie stosuje regularnie. Jeśli tak jest też w Twoim przypadku, teraz nadszedł czas, aby to zmienić. Bez problemu można zapobiec próchnicy bez szczególnie remineralizującej pasty do zębów o niskiej lub zerowej zawartości fluoru. Rozwiązaniem są np. pasty japońskich marek Apadent i Apagard, czy wspomniany już BioMin. Pielęgnację zębów i dziąseł wesprzyj kosmetykami regulującymi pH jamy ustnej, takimi jak Buccotherm, który oferuje pasty żelowe, płyny do płukania ust, a nawet gumę do żucia.

Jeśli boli Cię ząb, pamiętaj, że wielu leków przeciwbólowych nie możesz zażywać podczas ciąży. Poza tym ból zęba możemy wyleczyć tylko kontaktując się ze stomatologiem. Uśmierzanie bólu nie rozwiązuje problemu, a jedynie chwilowo go tuszuje. Nie odkładaj więc wizyty u specjalisty, gdyż sytuacja będzie się tylko pogarszać z dnia na dzień.

To byłoby na tyle z naszymi poradami! A teraz spokojnie ciesz się ciążą i oczekuj swojego dziecka! 🙂

Produkty

Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu