ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY U NIEMOWLĄT

PM
Profimed
czytanie przez 3 min
Podziel się
Wiele młodych matek spotyka się z łojotokowym zapaleniem skóry u swoich dzieci. Jakie są jego przyczyny, jak się objawia i jak najlepiej sobie z nim poradzić?

Łojotok dziecięcy, czyli łojotokowe zapalenie skóry, to choroba skóry spowodowana nadmierną ilością gruczołów łojowych. Objawia się występowaniem żółtawych i jasnobrązowych łusek, które pojawiają się głównie na głowie dziecka. U niektórych niemowląt możemy zaobserwować warstwę na głowie, które występuje ciągle. Stąd może rozprzestrzeniać się na twarz (czoło, brwi, powieki), górną część tułowia, a czasem do pachwin, pachy lub podudzi.

Łojotok dziecięcy występuje najczęściej u dzieci od 3 tygodnia życia. Dotyka 2/3 i nie jest niczym poważnym. Największym problemem jest w tej kwestii aspekt estetyczny, plamki są duże, czerwonawe, a naskórek łuszczy się. Natomiast łojotok nie boli ani nie swędzi, nie powoduje więc większego dyskomfortu u dziecka. Należy jednak uważać, aby nie doszło do wtórnego zapalenia poprzez nieostrożne usuwanie skóry.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry u dzieci związane są ze zwiększonym wydzielaniem gruczołów łojowych. Wpływają na to hormony płciowe, które są przekazywane dziecku przez łożysko w czasie ciąży. Po 3. miesiącu życia ta podaż hormonów spada, a wraz z nim wydzielanie sebum i występowanie łojotoku. Może ono pojawić się ponownie w okresie dojrzewania. Czerwonawa skóra, łuski i łój to idealne warunki dla wzrostu drożdży. Te następnie spowalniają gojenie i mogą powodować zapalenie skóry. Ważne jest, aby zachować naturalny kwaśny biofilm ochronny skóry. Oznacza to mycie tylko wodą lub przy użyciu specjalnych kosmetyków dla dzieci, najlepiej codziennie.

Jak leczyć łojotok?

Nie ma jednego uniwersalnego narzędzia, które zapewniałoby szybkie ustąpienie łojotoku. Ale istnieje kilka sposobów, aby szybciej pozbyć się łusek i zapobiec wtórnej infekcji. Przed kąpielą dziecka dobrze jest nasmarować zaczerwienione miejsca olejem. Fridababy oferuje idealnego pomocnika: Fridababy 3-funkcyjny zestaw do pielęgnacji skóry głowy, który może być używany już w pierwszych dniach życia. Wystarczy zmiękczyć skórę gąbką piankową, wyszczotkować miękką szczoteczką i wyczesać złuszczony naskórek grzebieniem. Po zakaończeniu pielęgnacji dokładnie umyj głowę mydłem dla dzieci, aby skóra nie pozostała tłusta, a pory nie zatykały się. To byłby raj dla drożdży.

Świetnym wyborem są też organiczne kosmetyki dla dzieci i rodziców Vivaiodays, oparte wyłącznie na naturalnych recepturach i zdrowych substancjach. VIVAIODAYS BIO Szampon i żel do kąpieli z mydłem medycznym, jest wyjątkowo delikatny, idealny dla wrażliwej skóry dziecka i delikatnej pielęgnacji cienkich włosów.

Po kąpieli najlepiej jest posmarować dotknięte obszary kremem i pozwolić mu się wchłonąć. Ale ważne jest, aby nie nakładać dużej warstwy! Wówczas skóra nie mogłaby „oddychać”, a łojotok goiłby się jeszcze wolniej. VIVAIODAYS BIO Wielofunkcyjny balsam leczniczy z oliwą z oliwek może być idealnym rozwiązaniem na ostatni krok w pielęgnacji łojotoku. To żel - ratownik. Dzięki połączeniu olejów, składników odżywczych i przeciwutleniaczy pomoże rozwiązać wiele problemów skórnych oraz zapewni głębokie odżywienie skóry.

Produkty

Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu