NAJLEPSZA SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW?

PM
Profimed
czytanie przez 6 min
Podziel się
Która szczoteczka jest NAJLEPSZA? I czy w ogóle taka istnieje? Mamy już wiele wskazówek, jak wybrać „najlepszą dla nas” szczoteczkę. Liczne badania i wieloletnie doświadczenie dentystów dają konkretne odpowiedzi. Jeśli jednak mamy dokonać wyboru, musimy mieć szerszą perspektywę.

Opis ogólnych zalet i wad szczoteczki nie mówi nic o tym, kto będzie z niej korzystał. Innaczej mówiąc nie mówi nić na temat konkretnych potrzeb użytkownika, a także jak dobrze opanował technikę szczotkowania. To nizmiernie ważne. Tak jak buty do biegania nie biegają same, tak szczoteczka do zębów nie czyści sama. Czyścisz i myjesz zęby Ty. Dobór odpowiedniej szczoteczki konsultujemy w naszych sklepach każdego dnia... już od dwudziestu lat. Przejdźmy teraz razem do najistotniejszej rzeczy.

Szczoteczke do zębów musi się dobrze trzymać, pozwalając tym samym się kontrolować. Nie chcesz rakiety tenisowej ani noża kuchennego, który nie mieści się w dłoni. Pamiętaj, że szczoteczkę trzymamy w palcach (nie w zacisniętej dłoni, bo jak wspominaliśmy szczoteczka to nie rakieta tenisowa) Dzięki odpowiedniemu uchwytowi nie naciskasz palcami na szczoteczkę i jesteś znacznie dokładniejszy w szczotkowaniu. Co oczywiste „Najlepsze” nie oznacza tego samego dla wszystkich. Ale teraz skupiamy się tylko na Tobie. Czy pewnie i delikatnie trzymasz szczoteczkę do zębów? Czy z łatwością ją kontrolujesz? OK. Mamy pierwszy punkt. Przejdzmy zatem dalej.

Główka szczoteczki powinna być na tyle mała, aby szczoteczka docierała do wszystkich zębów, ze wszystkich stron. Jednak nie zalecamy „najmniejszej“ szczoteczki dla wszystkich. Seniorzy lub osoby z upośledzonymi zdolnościami motorycznymi mają trudności z obsługą małej głowicy, a większe głowice zapewniają lepszy efekt. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje tendencja do rozsądnego zmniejszania obszaru roboczego szczoteczek. Czyszczenie jest wtedy dokładniejsze (dokładniejsze i wolniejsze) a tego właśnie chcemy. Małą szczoteczką z łatwością możemy manewrować w tylnej części zębów, nie narażając się na odruchy wymiotne. Zastosowane rodzaje włókien i kształt główki szczoteczki powinny być jak najprostsze. Różnorodność pomysłów, mnogość rodzajów zastosowanych technologiiw jednym miejscu to naprawdę często tylko chwyt marketingowy. Tak naprawdę potrzebujemy włókna ciętego prosto lub, w najlepszym przypadku, idealnie zakrzywionego, tak aby szczoteczka ergonomicznie odwzorowała kształt zębów i dobrze przylegała do ich powierzchni bez konieczności dociskania. Mamy za sobą drugi punkt.

CZY MIĘKKA SZCZOTKA NIE JEST ZBYT TWARDA?

W Profimed wolimy mówić, jak MOCNE są włókna szczoteczki, tak aby słowo „twarde” odstawić na bok na dobre. Pierwotny podział na „twardy - średni - miękki” jest już dawno nieaktualny. W ostatnim dziesięcioleciu zaprzestano produkcji twardych szczoteczek do zębów, stąd stopień „średni” już nie znajduje się pośrodku. Jest to najsilniejsza szczoteczka, jaką można kupić. Rozpoczynając od średnio silnych szczoteczek każde kolejne są coraz bardziej miękkie i miękkie. Czy więc naprawdę „im bardziej miękko, tym lepiej”? Nie dokońca. Na rynku (a znamy go od bardzo dawna) szczoteczki do zębów są tak delikatne, że mają w główce ponad dziesięć tysięcy włókien. Ich dotyk jest naprawdę delikatny. Jednak ich zdolność usuwania płytki nazębnej jest bardzo ograniczona. Przeznaczone są dla pacjentów po operacjach, którzy mają problem z jedzeniem i są w stanie tolerować tylko bardzo delikatne włókna. Wybierając zatem szczoteczkę dla siebie, zdajmy sobie sprawę (zasadniczo), że im bardziej miękka szczoteczka, tym mniej mechanicznie uszkodzi dziąsła (lub zęby), ale będzie równie delikatna dla płytki nazębnej i resztek jedzenia. Dlatego zawsze pamiętaj, że wraz ze spadkiem siły szczoteczki należy wydłużyć czas mycia zębów. Tak, aby długość pielęgnacji równoważyła jej delikatność. W Profimed polecamy miękkie szczoteczki. Nawet te naprawdę miękkie, pamiętając że zawsze kierujemy się zaleceniami dentysty lub higienistki stomatologicznej. Musisz sobie jednak jasno powiedzieć, że jeśli kupisz miękką i delikatną szczoteczkę do zębów - a nie przedłużasz odpowiednio czasu szczotkowania - jedyne, co osiągniesz, to źle umyte zęby. A więc jaka płynie z tego wskazówka? Miękka szczotka wymaga optymalnego czasu czyszczenia wynoszącego trzy minuty. W przypadku ultra-miękkich i delikatnych szczoteczek czas ten może się wydłużyć nawet do piętnastu minut dla całej szczęki.

KSZTAŁT UCHWYTU – ROZMIAR GŁOWICY - WŁÓKNA

Trzy główne parametry z którymi wyjaśniliśmy, na co zwracać uwagę, aby wybrana szczoteczka była dostosowana do Ciebie. Pozostaje jeszcze dodać, że opis producenta określający „siłę” lub jak wolisz „twardość” włókien jest podobny do etykietowania odzieży: „S, M, L…” Niestety tak jak w przypadku odzieży, dwa rozmiary M od różnych producentów mogą się bardzo różnić. W Profimed mamy dla naszych klientów specjalny stojak na szczoteczki do zębów, na którym prezentujemy po jednej szczoteczce z każdego modelu, który mamy w swoim asortymencie. Dzieki temu możesz spróbować z nami dotknąć każdej szczoteczki i samemu ocenić, czy napis na etykiecie odpowiada temu, czego szukasz.

Nie daj się zwieść myśleniu, że jedna szczoteczka i jeden konkretny model jest NAJLEPSZY. Wybierz szczoteczkę dokładnie dostosowaną do Twoich potrzeb - w tym stanu zębów i dziąseł. Weź pod uwagę wrażliwość zębów, skłonność do zapalenia dziąseł, próchnicę, aparat na zębach… Wybierz idealny dla siebie rozmiar oraz kształt i spraw, aby Twoja szczoteczka była NAJLEPSZA dzięki doskonale opanowanej technice szczotkowania.

Teraz kolej na omówienie MIEJSC, DO KTÓRYCH NAWET NAJLEPSZA szczoteczka nie dociera. Ale spokojnie, obecnie istnieje już szeroki wybór nowoczesnych narzędzi, które są w tym względzie bardzo pomocne. Nazwiemy je, wyjaśnimy wybór i prawidłowe użycie.

A co na zakończenie? Pamiętaj, że szczoteczka do zębów nie jest nieśmiertelna. Wczesna wymiana ma ogromny wpływ na skuteczność wszytkich czynności związanych z dbaniem o zęby. Jak tylko szczoteczka nie będzie przypominała swojego prawidłowego kształtu, musimy się z nią rozstać. Rozczochrana miotła zdecydowanie nie czyści prawidłowo. Jeśli jesteś ekspertem w produkcji mioteł na bazie szczoteczek do zębów, czas zmienić zwyczaje. Siła nie jest ważna, ponieważ szczoteczka do zębów to nie siekiera. Jeśli masz schludną szczoteczkę o odpowiednim kształcie włókien przez długi czas to należy Ci się pochwała, ale najpóźniej za trzy miesiące wyrzuc ją do kosza na śmieci i ze względów higienicznych weź nową. Pamiętaj, że bardzo słabe (miękkie) szczoteczki zużywają się szybciej i trudniej je utrzymać w higienicznej czystości. Wysoki stopień delikatności uzyskuje się poprzez zastosowanie jeszcze cieńszych włókien. Reasumując im miększa szczoteczka, tym okres jej eksploatacji powinien byc krótszy.

Produkty

Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu