Jak czyścić przestrzenie międzyzębowe?

PM
Profimed
czytanie przez 6 min
Podziel się
Każdy ząb w jamie ustnej posiada pięć powierzchni, jednak szczoteczka dociera tylko do trzech z nich. Bez względu na to, jak długo i dokładnie myje się zęby, zostanie oczyszczonych tylko 60% powierzchni zęba. Aby zapobiec próchnicy i zapaleniu dziąseł, wszystkie powierzchnie zębów, w tym zaniedbywane przestrzenie między zębami, powinny zostać oczyszczone.

Jeśli porównamy, ile płytki nazębnej przylega do dostępnych powierzchni zębów w ciągu dnia, a ile w przestrzeniach międzyzębowych, stwierdzimy, że większość płytki pozostaje w przestrzeniach między zębami. Dlaczego? Płytka nazębna tworzy się przez cały dzień i ściera się podczas jedzenia. Dlatego dobrze jest jeść pokarmy stałe, a wręcz przeciwnie, unikać lepkich słodkich potraw, takich jak toffi, ale także musli. Jednak płytka nazębna znajdująca się między zębami jest „świetnie” ukryta. 

 

O istotnym znaczeniu regularnego usuwania płytki nazębnej w przestrzeniach międzyzębowych świadczy fakt, że powstaje tam ponad 95% próchnicy. Regularne czyszczenie nicią dentystyczną i szczoteczką do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych może z łatwością zapobiec nie tylko próchnicy, ale także zapaleniu dziąseł i zapaleniu przyzębia.

Szczoteczka do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych

Podstawowym narzędziem międzyzębowym jest szczoteczka do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczka składa się z krótkiego metalowego powlekanego trzpienia z nylonowymi włóknami ułożonymi spiralnie w kształcie stożka lub cylindra. Aby prawidłowo i skutecznie używać szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, należy wybrać optymalny rozmiar. Prawdopodobnie nie będzie to jedna szczoteczka, ale co najmniej dwie – grubsza szczoteczka do czyszczenia przestrzeni między zębami trzonowymi, cieńsza do przestrzeni między przednimi zębami. Wybór rozmiaru szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych zaleca się pozostawić dentyście lub higieniście dentystycznemu. Jeśli jednak chcesz od razu kupić produkt, wskazane jest, aby zacząć od zestawu startowego. Zestaw startowy zawiera kilka rozmiarów szczoteczek międzyzębowych. Wybierając, należy się upewnić, że szczoteczka nie jest zbyt mała, ponieważ nie usunie całej płytki nazębnej, ale również zbyt duża, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia dziąseł.

 

RADA: Na szczoteczkę do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nałożyć przyjemny żel przeciwbakteryjny o świeżym smaku, który zwiększy skuteczność czyszczenia przestrzeni między zębami oraz pozostawia uczucie doskonałej czystości.

Szczoteczkę do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych wystarczy używać raz dziennie, wieczorem. W ciągu dnia można używać tzw. wykałaczek międzyzębowych, którymi po posiłku można usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną.

Jak prawidłowo czyścić szczoteczką do przestrzeni międzyzębowych:

Szczotkę do przestrzeni międzyzębowych trzymać między kciukiem a palcem wskazującym. Delikatnie wsunąć szczotkę do przestrzeni międzyzębowej pod kątem 45° do dziąsła, aby zapobiec obrażeniom.

 

Delikatnie przeciągnąć szczoteczkę między zębami do wewnątrz i z powrotem, powtórzyć 2-3 razy, czyścić we wszystkich przestrzeniach międzyzębowych w ten sam sposób. Należy pamiętać, że szczoteczka nie może być zbyt cienka ani zbyt duża. Wkładać delikatnie, bez użycia siły. Włókna powinny idealnie wypełniać przestrzeń międzyzębową.

Nić dentystyczna

Zaletą nici dentystycznej jest precyzyjne czyszczenie rowka dziąsłowego wokół zęba i pod dziąsłem, a więc przestrzeni, do której nie może dotrzeć szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych. Jeśli masz bardzo wąskie przestrzenie międzyzębowe, wybierz taśmę dentystyczną wykonaną z bardzo gładkiego teflonu. Jeśli zaczynasz od nici dentystycznej, zalecamy użycie woskowanego włókna. Woskowana nić dentystyczna pozwala na łatwiejsze jej wprowadzenie do przestrzeni międzyzębowej. Jednak w porównaniu do nici niewoskowanej usuwa płytkę nazębną mniej skutecznie, jak również nie słychać delikatnego skrzypnięcia wskazującego, że ząb jest czysty.

Używanie nici dentystycznej wymaga pewnych umiejętności, które łatwo jest opanować przez ćwiczenie :)

 

 

Najpierw oderwać około 40 cm nici  i nakręcić na środkowe palce obu dłoni.

 

Przytrzymać nić między opuszkami kciuka a palca wskazującego. Prawy i lewy palec skazujący znajdują się w odległości około 2 cm od siebie.

 

Ostrożnie włożyć rozciągnięte włókno między zęby i czyścić delikatnie ruchem wibrującym w dół, nigdy nie używać ruchu „tnącego”.

Po wprowadzeniu nici na powierzchnię dziąsła należy nić delikatnie pociągnąć do rowka dziąsłowego, objąć ząb i wykonać delikatne ruchy wymiatające w górę i w dół po całej koronie. Następnie użyć nowego, czystego kawałka nici i przejść do następnego zęba.

 

RADA: Jeśli masz trudności z użyciem nici, spróbuj tzw. flosserów (mieczyki). Jest to specjalny uchwyt w kształcie mieczyka z nicią, która łatwo i skutecznie usuwa płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych.

Istnieją również specjalne rodzaje nici przeznaczone do czyszczenia stałych (naklejonych) aparatów ortodontycznych, implantów lub koron porcelanowych i mostków. Nici te charakteryzują się wyjątkowo mocnym włóknem „Superfloss”, ze wzmocnionymi końcami do łatwego wkładania i miękką częścią do czyszczenia podobną do bawełny.

Irygatory do zębów

Irygatory do zębów uzupełniają kompleksową pielęgnację przestrzeni międzyzębowych. Pulsujący strumień wody usuwa płytkę nazębną i jednocześnie masuje dziąsła, stymulując i wzmacniając w ten sposób mikrokrążenie krwi w dziąsłach.

Zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia

Nieusunięta płytka nazębna jest główną przyczyną zapalenia dziąseł i przyzębia. Inne czynniki, takie jak palenie papierosów, predyspozycje genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (zespół Sjörgrena, reumatoidalne zapalenie stawów), cukrzyca, AIDS, niektóre leki (sterydy, cytostatyki) i inne wspierają rozwój choroby. 

 

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 10 do 15% światowej populacji cierpi na choroby dziąseł, co stanowi od 600 do 900 milionów ludzi!

W leczeniu zapalenia dziąseł zalecamy kosmetyki dentystyczne na bazie substancji czynnej diglukonian chlorheksydyny (CHX), profesjonalny składnik do kontroli płytki nazębnej i pielęgnacji dziąseł. GUM Paroex to specjalna seria przeznaczona do leczenia dziąseł ze stanem zapalnym. W zależności od zawartości diglukonianu chlorheksydyny (CHX), produkty dzielą się na te, które można stosować w krótkim okresie (seria czerwona) i długim (seria niebieska). Naturalną alternatywę oferuje szwajcarska marka Tebodont, której produkty oparte są na olejku z drzewa herbacianego.

GUM Paroex jest wyjątkowy ze względu na podwójne działanie systemu przeciwbakteryjnego, który zawiera diglukonian chlorheksydyny (CHX) i chlorek cetylopirydyniowy (CPC). Szerokie spektrum antyseptyczne o długotrwałym działaniu, które przeciwdziała tworzeniu się płytki nazębnej i niepożądanym bakteriom odpowiedzialnym za choroby dziąseł. CHX eliminuje bakterie powyżej i poniżej rowka dziąsłowego i, jeśli już powstaje kieszonka dziąsłowa, również w niej. CPC zwiększa skuteczność chlorheksydyny, neutralizując jednocześnie toksyny wytwarzane przez bakterie. Usuwanie bakterii płytki nazębnej i ich szkodliwych toksyn jest ważną częścią skutecznego leczenia zapalenia dziąseł i przyzębia.

GUM Paroex płyn do płukania jamy ustnej  jest przeznaczony do pielęgnacji wrażliwych i krwawiących dziąseł ze stanem zapalnym. Podwójny system przeciwbakteryjny łączy diglukonian chlorheksydyny (0,12% CHX), który działa przeciwko bakteriom, drożdżom i wirusom nawet dziesięć godzin oraz chlorek cetylopirydyniowy (CPC 0,05%). Nie zawiera alkoholu, fluorków ani węglowodanów. Zalecamy stosowanie wody do płukania jamy ustnej w połączeniu z Paroex pastą do zębów lub żelem, ponieważ wiele past do zębów zawiera triklosan lub środki spieniające SLS, które mogą zmniejszać działanie chlorheksydyny. Zawartość 300 ml odpowiada zalecanemu dwutygodniowemu intensywnemu leczeniu.

 

RADA: Wodę do płukania jamy ustnej GUM Paroex można również dodać do zbiornika irygatora do zębów Waterpik. Pomoże to skuteczniej eliminować bakterie (nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak kieszonki dziąsłowe).

Produkty

Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu