Czeska Republika
Słowacja
Węgry
Polska

Co cię czeka w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala położniczego?

PM
Profimed
czytanie przez 4 min
Podziel się
Większość matek nie może się doczekać dnia porodu, ale po wyjściu z porodówki zaczyna się prawdziwy poporodowy „dom wariatów”. Czego się spodziewać i jak ułatwić sobie te dni?

Zrób ogólne porządki w domu

To jasne, że ostatnią rzeczą, którą chcesz robić pod koniec ciąży, jest sprzątanie. Uwierz, zdecydowanie lepiej jest uporządkować dom wcześniej i mieć wszystko gotowe, niż zajmować się tym kilka dni po porodzie, w bólu i przy płaczącym noworodku. Może nie wszystko będzie idealnie czyste, ale spędzisz czas w miłym otoczeniu i ładzie, zanim nabierzesz energii.

Wskazówka: rozważ zlecenie sprzątania profesjonalnej ekipie, zamów ją na kilka dni przed terminem, pomoc w porządkach, praniu i prasowaniu może być dobrym rozwiązaniem. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zobaczyć, kiedy kołyszesz noworodka, jest góra brudnych naczyń.

Ustal jasne zasady wizyt

Jasne, to drażliwy temat. Twoi przyjaciele i rodzina także nie mogą się doczekać narodzin Twojego dziecka. Gdy tylko usłyszą, że wypuszczono cię ze szpitala, natychmiast zapukają do twoich drzwi. Obecna sytuacja pandemiczna ogranicza niespodziewane wizyty, ale takie mogą się zdarzyć. Natomiast pierwsze godziny po powrocie do domu są bardzo cenne dla ciebie i maluszka. Doświadczysz ich tylko raz i zapamiętasz je na całe życie. Masz prawo ograniczyć wizyty. Ty i Twój partner potrzebujecie trochę czasu, aby w ciszy i spokoju przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Musisz także odpocząć i zregenerować się. Zatem jeśli w pierwszych dniach spodziewasz się gości, ustal dogodny dla siebie termin i długość wizyt. Możliwe, że kogoś urazisz, a nawet zdenerwujesz. Ale czy to ma znaczenie?

Zaopatrz się w wysokiej jakości żywność

Zrób to stopniowo. Najpierw pomyśl o swoim pierwszym posiłku po porodzie. Jest to ważne nie tylko dla twojego organizmu, ale najprawdopodobniej będzie to również jedna z najlepszych potraw, jakie kiedykolwiek jadłeś. W końcu zasługujesz na to po tym, czego dokonałaś. Dlatego nie stawiaj na jedzenie szpitalne. Powiedz partnerowi lub osobie towarzyszącej, jak się czujesz po porodzie, na co masz ochotę. Polecamy mocne buliony z kurczaka i wołowiny. Można je łatwo zamrozić i podgrzać w razie potrzeby. Konieczne jest również zwiększenie spożycia wapnia w związku z karmieniem piersią. Dlatego stwórz zapas wysokiej jakości „greckich” jogurtów.

Następnie skup się na jedzeniu w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala. Na pewno nie będziesz chciała gotować, ani jeść „na wynos” trzy razy w tygodniu. Dlatego warto spędzić kilka ostatnich tygodni przed terminem porodu, przygotowując jedzenie na czas połogu. Znajdź w Internecie proste, smaczne i pożywne przepisy na posiłki, które możesz ugotować z wyprzedzeniem i zamrozić. Skoncentruj się na składnikach, takich jak: chude mięso, warzywa liściaste i produkty pełnoziarniste. Twój organizm w pierwszych tygodniach po porodzie przechodzi trudny okres, dlatego miej pewność, że dostarczasz mu wystarczającą ilość zdrowego pokarmu, który korzystnie wpływa na jego regenerację.

Z łatwością zamrozisz różne zupy, gulasze, pieczenie czy mięso mielone z warzywami i makaronami. Podziel poszczególne porcje na pudełka, aby zawsze można było je po prostu wyciągnąć i podgrzać. I nie zapomnij o przekąskach! Możesz nie mieć czasu ani ochoty, aby usiąść i zjeść całą porcję jedzenia, i to też jest w porządku. Ale musisz mieć wystarczającą ilość składników odżywczych, więc twórz zapasy prostych produktów, które możesz po prostu złapać i zjeść, takich jak: jajka na twardo, orzechy, warzywa z humusem, owoce i jogurty. Zwłaszcza jeśli karmisz piersią, ważne jest, aby spożywać wystarczającą ilość roślin strączkowych i płatków owsianych, aby wesprzeć produkcję mleka.

Pamiętaj o regeneracji po porodzie i przygotuj niezbędne produkty

Tak, tak, jest dla nas jasne, że Twoje dziecko jest najsłodsze, każdy chce go jak najszybciej zobaczyć, przynieść mu prezenty i wiedzieć o nim wszystko. Ale po porodzie musisz nabrać sił i pamiętać o tym, aby o siebie dbać. Nie zapomnij o sobie! Zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem i przygotuj zapas produktów Frida Mom, które ułatwią i przyspieszą regenerację po porodzie. Żadna wróżka (ani pielęgniarka) nie zmieni twojego samopoczucia. Więc lepiej sięgnij po: mini prysznic intymny Frida Mom (ze specjalnie wyprofilowaną dyszą!); wkładki chłodzące, absorbujące wilgoć; wygodną i elastyczną jednorazową bieliznę poporodową; łagodzącą i kojącą piankę z ekstraktem z oczaru oraz kojące, nawilżane podkładki z ekstraktem oczaru. Możesz także kupić Frida Mom duży zestaw do porodu, który zawiera wszystkie te produkty. Zaoszczędzony czas poświęć na tworzenie listy seriali, które będziesz oglądać podczas nieprzespanych nocy z noworodkiem.

Pierwsze 48 godzin w domu z noworodkiem będzie pełne emocjonalnych napięć, wynikających z burzy hormonów. Znalazłaś się w nowej sytuacji, jesteś przerażona i mówiąc całkowicie szczerze, prawdopodobnie nie masz pojęcia, co robisz (zwłaszcza jeśli jesteś matką po raz pierwszy). Dlatego najlepiej ułatwiać sobie wszystkie inne rzeczy i czynności, abyś mogła w pełni skupić się na opiece nad sobą i dzieckiem. Obiecujemy, że z czasem wszystko będzie coraz prostsze. A do tego czasu nadal musisz jeść, nosić czyste ubrania, odpoczywać i dbać o siebie. To nie przywilej, to twój obowiązek.

Produkty

Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu