SPECJALISTA DS. ZĘBÓW I CIAŁA
Potrzebujesz porady?
+48 797 750 425

Szczoteczka elektryczna dla dziesięcioletnich dzieci

Od: Pawełka

Dzień dobry, pan dentysta mi polecił dla 10-letniego syna elektryczną szczoteczkę ultradźwiękową od waszej firmy PROFIMED. Każdy rok podczas badania stomatologicznego synowi znajdą 2-3 zęby z próchnicą, a jego uzębienie pozostawia wiele do życzenia .Często mu nieprzyjemnie pachnie z ust, ponieważ zaniedbuje higienę jamy ustnej, bo nie jest w stanie czyścić zęby całe 2 minuty. Zgodnie z zaleceniem pana dentysty czyścimy zęby pastą Elmex, używamy raz w tygodniu żel Elmex i codziennie stosujemy wodę ustną Elmex. Możecie mi, proszę, polecić odpowiednią szczoteczkę do zębów? Bardzo Wam dziękuję za waszą odpowiedź. Z pozdrowieniami Pawełka M.

Dzień dobry Pani Pawełko,

prawdopodobnie sprawię Pani zawód, ale problem Pani syna nie polega „na odpowiednim wyborze“ szczoteczki, ale raczej w ogólnym podejściu do higieny jamy ustnej. W wieku 10 lat dziecko już powinno mieć utrwalone podstawowe nawyki higieniczne, włącznie regularnej higieny jamy ustnej. Jak rano Pani „zmusza“ syna iść do szkoły, tak musi go zmusić do codziennego mycia zębów  oraz dopilnować, by je wyczyścił naprawdę starannie.

Zaleca się doczyszczanie zębów dzieciom aż do ok. 8-10 lat, kiedy dopiero zaczynają mieć na tyle rozwiniętą motorykę, że są zdolne same dokładnie i należycie wyczyścić sobie zęby. Nie na darmo mówi się, że „ząbki dziecięce – wizytówka pielęgnacji rodziców“. Wiem z własnego doświadczenia jakie to jest zmuszać do czegoś dziesięcioletnie dziecko. Faktem jest, że elektryczna szczoteczka do zębów wykona kawał porządnej roboty za mniej sprawne manualnie dzieci. Jak oscylacyjne Oral B tak i szczoteczki soniczne Philips Sonicare bardzo dobrze czyszczą i usuwają płytkę nazębną, która może spowodować próchnicę i przykry zapach z ust. Dziecięce szczoteczki elektryczne są przeznaczone dla dzieci w wieku ok. 4 – 12 lat.

Dla dziesięcielotniego chłopca poleciłbym np. Philips Sonicare for Teens albo Oral-B Teen Smart . W przypadku  częstego występowania próchnicy są odpowiedniejsze pasty o większej zawartości fluorków. Przy wyborze pasty do zębów w kombinacji z elektryczną szczoteczką do zębów trzeba zwracać uwagę na abrazję, która nie powinna wynosić więcej niż 70 RDA.Nie znalazłes pytania lub odpowiedzi?

Zapytaj samych ekspertów.


Zapytaj eksperta