Właściwa higiena jamy ustnej przy aparatach ortodontycznych i implantach

PM
Profimed
czytanie przez 5 min
Podziel się
Każda część jamy ustnej jest ważna z punktu widzenia higieny. Nie chcemy straszyć ani przesadzać, wiemy, że nie jest to pedagogiczne. Ale! Dbałość o zęby, a tym samym o zdrowe dziąseł, to nie lada wyzwanie. Musimy przyjąć to jako fakt i trwającą całe życie walkę z płytką nazębną, którą należy jak stale eliminować. Najlepiej do zera, co oczywiście jest w zasadzie nieosiągalne, a już na pewno nie do utrzymania.

Świeżą płytkę nazębną można łatwo usunąć, szczotkując zęby miękką szczoteczką (im bardziej miękka szczoteczka, tym dłużej trwa ten proces). Nie pomaga w tym fakt, że jest ona bardzo podobna do koloru zębów i dlatego nie jest dla nas dobrze widoczna. Jeśli nie będziemy jej czyścić, a płytka nazębna pozostanie na swoim miejscu, z czasem stanie się bardziej dostrzegalna. W slangu stomatologicznym zmatowiałą płytkę nazębną określa się mianem "twarogu". Z czasem ulega on mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny, którego nie da się usunąć z zębów bez pomocy higienistki stomatologicznej i jej umiejętności posługiwania się ostrymi kiretami. Niezależnie od tego, czy jest to płytka nazębna, czy kamień nazębny, stanowią one poważny problem dla zdrowia zębów i dziąseł. Jeśli chcemy mieć zęby bez ubytków, dziąsła wolne od stanów zapalnych i zdrową kość, która utrzymuje zęby na swoim miejscu, musimy być mistrzami w czyszczeniu. Co to oznacza dla osób posiadających aparat ortodontyczny na zębach lub implant w jamie ustnej? Musisz zostać arcymistrzem! My w Profimed wiemy, jak to zrobić, i wiemy, że Ty też możesz! 🙂

Zacznijmy od tego, że wyjmowane aparaty ortodontyczne (jak również wyjmowane protezy zębowe) czyścimy bardzo dokładnie. Pasta do zębów nie jest potrzebna. Pracujemy ze szczoteczką do zębów, robimy to codziennie i starannie. Następnie regularnie stosujemy również tabletki czyszczące, które dbają o czystość higieniczną, ale nie mechaniczną. Nawet jeśli w szklance pojawiło się mnóstwo dzikich bąbelków, nic nie zastąpi szczoteczki do zębów.

Stałe aparaty ortodontyczne to zupełnie nowe miejsca, w których płytka nazębna może się osadzić. A jak szybko zauważysz, przeszkadzają one również w czyszczeniu. Dlatego oprócz cierpliwości trzeba się również wyposażyć w kilka zestawów pomocniczych. Pierwszy z nich to mechaniczne środki czyszczące. Po pierwsze, jest to szczoteczka do aparatów ortodontycznych. Ma ona obniżoną środkową główkę czyszczącą (np. wycięte włókna), aby otoczyć mechanizm aparatu i dotrzeć do zęba, lub jest zasadniczo węższa, dzięki czemu można nią z powodzeniem czyścić zęby powyżej i poniżej linii aparatu. Następna jest tzw. szczoteczka jednopęczkowa (zwana również solo lub single). Dzięki niej możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i jeszcze dokładniej wyczyścić zamki. Trzeci punkt to szczoteczki międzyzębowe, które można stosować na dwa sposoby. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, czyli w celu niezbędnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. A także do czyszczenia przestrzeni między mechanizmem aparatu a zębem oraz wokół zamków. Do tego celu doskonale nadają się większe rozmiary szczoteczek międzyzębowych ze stożkowo ustawionym włosiem. Na zakończenie należy użyć nici dentystycznej. Do pracy przy zamkach idealnie nadaję się mocna nić, sprzedawana pod nazwą "superfloss". Są to jednorazowe nici, które na jednym końcu posiadają część do wprowadzenia - sztywną i mocniejszą. Na drugim końcu znajduje się gładka końcówka do trzymania. W przestrzeni pomiędzy dwoma końcami znajduje się materiał, który z powodzeniem wypełnia czyszczony obszar i bardzo dobrze zbiera płytkę nazębną.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku past i płynów do płukania jamy ustnej jest pielęgnacja indywidualnie dostosowana do potrzeb. Produkty te, przede wszystkim powinny zapewniać wystarczającą ochroną przed próchnicą w postaci fluorku połączonego ze środkiem antybakteryjnym. Dlatego pasta do zębów i płyn do płukania jamy ustnej jak kamizelka ratunkowa chroni nas przed błędami (niedociągnięciami) w czyszczeniu. Eliminuje bakterie i pomaga w regeneracji szkliwa.

Niestandardowym rozwiązaniem są woski i silikony chroniące tkanki miękkie jamy ustnej. Niewielki kawałek materiału należy zebrać w kulkę pomiędzy palcami i umieścić na tej części aparatu ortodontycznego, która wydaje się być ostra i drażni błonę śluzową, do której przylega. Silikon jest łatwiejszy w obróbce, wosk lepiej się trzyma. Ulga jest odczuwalna. Jeśli podrażnienie, uraz lub afta już się wytworzyły, produkty G.U.M AftaMed stanowią natychmiastowe rozwiązanie. Żel, spray lub płukanka natychmiast pokryją uszkodzone miejsce i zapobiegną podrażnieniu odsłoniętych zakończeń nerwowych. Ból znika, a proces gojenia zostaje przyspieszony.

Bardzo podobne zasady obowiązują przy pielęgnacji implantów, dlatego interpretacja zasad pielęgnacji jest zwykle kojarzona z aparatami ortodontycznymi. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że o implant (niezależnie od tego, czy jest on samodzielny, tworzy most czy jest protezą hybrydową) dba się jeszcze staranniej niż o ząb. Miejsce, w którym tytanowy implant jest zakotwiczony w kości szczęki, jest zarówno trudnym do oczyszczenia obszarem, jak i punktem ryzyka. Nie ma żadnego zagrożenia dla tytanu ani dla osadzonej na nim korony porcelanowej. Dziąsło wokół materiału może jednak ulec zakażeniu. W tym miejscu również gromadzi się płytka nazębna, do której zazwyczaj nie można dotrzeć zwykłą szczoteczką do zębów. Nieuniknione jest użycie w tych miejscach małej szczoteczki do implantów z odpowiednio zakrzywioną szyjką, szczoteczki z pojedynczym włosiem oraz praktycznej nici dentystycznej.  Jeśli chodzi o kosmetyki stomatologiczne, musimy skupić się na składnikach antybakteryjnych. Konwencjonalnie za pomocą chlorheksydyny lub skutecznie w sposób naturalny, na przykład za pomocą olejku z drzewa herbacianego. W firmie Profimed taką opiekę zapewnia dwufazowy system antyseptyczny Paroex firmy G.U.M z linią przeznaczoną do leczenia ostrego (w przypadku wystąpienia stanu zapalnego) lub do profilaktyki. Doskonałe rezultaty i możliwość długotrwałego stosowania oferuje marka TEBODONT z wysokim stężeniem olejku z drzewa herbacianego. Statystyki nadal ostrzegają, że około jeden na dziesięciu pacjentów straci implant z powodu peri-implantitis - zapalenia kości wokół implantu, które w dużej mierze wynika z jakości higieny jamy ustnej.

Choć wygląda to na wyzwanie, wnioski są bardzo pozytywne. Obecnie mamy możliwość uzyskania pożądanej estetyki zębów poprzez ich wyprostowanie lub uzupełnienie utraconych. Gdy nasze zęby są sprawne, a nasza samoocena jest wysoka. Obecnie istnieje wiele możliwości dbania o zęby, nawet jeśli posiadamy bardzo specyficzne potrzeby. Wystarczy tylko wiedzieć i chcieć. Pamiętaj, że Ty, Twój dentysta i higienistka stomatologiczna to jeden zespół. Regularne wizyty, stała opieka i wczesna pomoc w razie potrzeby, wraz z opieką domową, którą z pewnością możesz dziś dobrze wykonywać, uchronią Cię przed wszelkimi zagrożeniami. Uśmiechnij się 🙂

Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu