UWAGA PRÓCHNICA

PM
Profimed
czytanie przez 2 min
Podziel się
W poprzednim tekście wyjaśniliśmy, jak pasta czyści nasze zęby. Ponieważ powtarzanie utrwala wiedzę, ponownie przypominamy sobie, że z pewnością nie zastąpi szczoteczki do zębów. Od powtórzeń przejdźmy jednak szybko do być może najważniejszego zagadnienia - pasty do zębów, czyli ochrony przed próchnicą.

W rzeczywistości jest to ochrona trochę podobna do samochodowych pasów bezpieczeństwa. Jeśli myjesz zęby w 100% (a to potrafi tylko Bóg), to nie ma potrzeby jej stosowania. Jeśli jednak Twoje szczotkowanie nie jest tak idealne, to pierwszym zabezpieczeniem jest skuteczny składnik pasty do zębów, który może zahamować rozwój próchnicy.

Część druga. - Pasto do zębów, broń mnie!

Streptococcus mutans, który jest częścią płytki nazębnej (mikroflory jamy ustnej), jest prawdopodobnie najczęstszym czynnikiem powodującym próchnicę. Bakteria ta, mówiąc najprościej, przekształca cukry w kwasy organiczne, które obniżają pH w jamie ustnej do wartości poniżej 5,5, co prowadzi do demineralizacji twardych tkanek zęba.

Pomińmy teraz sytuację, w której dosłownie zamiatasz szczoteczką wspomnianą bakterię i tym samym chronisz zęby. Pominiemy też sytuację, w której wyrządzone szkody są tak małe, że ekosystem w ustach poradzi sobie sam. Skupmy się na tym gdzie potrzebna jest pomoc. Ostateczną z pewnością dostaniemy na fotelu dentystycznym. Wcześniej jednak mamy szansę spróbować z pastą do zębów, która może naprawić zniszczone i odwapnione szkliwo zębów. Najbardziej znanymi i najczęściej stosowanymi pastami do zębów są te zawierające fluorki. Oprócz past do zębów i płynów do płukania ust można również użyć żelu o wysokim stężeniu Fluoru. Użycie takiego żelu zawsze konsultuj z lekarzem i dokładnie przestrzegaj dawkowania. Konwencjonalne pasty do zębów zwykle zawierają 1000-1500 ppm fluorków. Z drugiej strony pasty dla dzieci mają mniej fluoru od 500 do 1000 ppm.

Ostatnio pojawiły się opinie, że fluorki są niezdrowe, a pasty zaczęto produkować bez nich. Jeśli jednak fluor zostanie wyeliminowany bez zastąpienia go innym składnikiem, który naprawia szkliwo zębów i działa przeciwbakteryjnie, istnieje zwiększone ryzyko próchnicy zębów.

Medyczny hydroksyapatyt odniósł potwierdzony sukces. (mHAP). Jest niemal identyczny z hydroksyapatytem, ​​który jest jednym ze składników szkliwa zębów (razem z innymi minerałami stanowi 87% jego zawartości). Japoński producent past do zębów Sangi badał jego działanie przez wiele lat, dlatego mHAP został sklasyfikowany przez japońskie Ministerstwo Zdrowia jako skuteczny składnik przeciw próchnicy zębów.

Ryzyko próchnicy jest bardzo wysokie bez odpowiedniej ochrony lub „doskonałego” czyszczenia mechanicznego.

Produkty

Dostępny 3 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu