TO NIE PASUJE!

PM
Profimed
czytanie przez 5 min
Podziel się
Wiele osób nadal postrzega czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jako działanie z pogranicza szybkiej pomocy („jakoś usunę ten kawałek posiłku tą wykałaczką”) i nadmiernej pielęgnacji. A przecież od dawna wiadomo, że tak nie jest.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oznacza wykonanie opieki stomatologicznej, która w przeciwnym wypadku byłaby niekompletna, a zatem niewystarczająco skuteczna. To tak jakby wziąć kąpiel z pominięciem umycia włosów. Musimy myć CAŁE zęby. Próchnica może tworzyć się na całej powierzchni zęba. Jest tak gdyż płytka nazębna przylega do całej powierzchni i następnie (nieusunięta) prowadzi do zapalenia dziąseł, a na dłuższą metę do chorób przyzębia. Pokolenia poprzedzające nas miały zęby w znacznie gorszym stanie (lub nie miały ich dużo wcześniej) z kilku powodów, a jednym z nich, zdecydowanie istotnym, jest „niemożność” oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczka międzyzębowa w obecnym kształcie miała swoją premierę dopiero w 1993 roku i mimo wszelkich starań nie była od początku wielkim hitem.

Trzeba sobie wyobrazić, że choć większość powierzchni zębów pokrywamy szczoteczką, płytka nazębna gromadzi się szczególnie łatwo w przestrzeni międzyzębowej. Nie ściera się naturalnie, a bakterie mają tu (prawie) raj. Przeprowadzono wiele badań na ten temat, a najczęstszy wskaźnik ustabilizował się na poziomie około 60% płytki nazębnej na dostępnej powierzchni zęba i 40% w przestrzeni międzyzębowej. Kiedy ponownie przeliczymy ten stosunek na wspomnianą już kąpiel, to zaczyna być dość... nieprzyjemnie.  Tak więc, choć może się to wydawać bardzo pracochłonnym procesem czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, jest to podstawowa troska o zdrowe zęby i dziąsła.

Standardowo oczyszczamy przestrzenie międzyzębowe wieczorem, chyba że lekarz (np. Podczas stosowania aparatu stałego) zaleci inaczej. Najpierw myjemy szczoteczką do zębów, a następnie używamy nici dentystycznej lub specjalnej szczoteczki. Każdą przestrzeń międzyzębową oczyścimy techniką pokazaną nam przez higienistkę stomatologiczną, dentystę lub zespół sklepów Profimed na modelu zębów. Pamiętajmy, że do tej pielęgnacji nie używa się pasty do zębów.

CO, KIEDY, GDZIE

Szczoteczka międzyzębowa

W przypadku szczoteczek międzyzębowych w pierwszym wyborze pomoże Ci ekspert, który od razu zademonstruje prawidłową technikę pielęgnacji. Konsultant w Profimed (lub w aptece) wyjaśni zastosowanie, a Ty jako otrzymasz tak zwany zestaw startowy. Zawiera on kilka kolejnych rozmiarów. Pozwoli to od razu przetestować rozmiary, a tym samym optymalny (najbardziej ergonomiczny) dobór. Ludzie często są zaskoczeni, jak duża szczoteczka może zmieścić się w niektórych przestrzeniach międzyzębowych. Ale są też takie miejsca między zębami, przez które nie przejdzie żadna szczoteczka. Tymi miejscami zajmiemy się pózniej. Kiedy po raz pierwszy włożysz szczoteczkę międzyzębową i zobaczysz, co się na niej znajduje, zrozumiesz, dlaczego to wszystko robisz.

Ale najpierw przygotuj się na krew. Dziąsła pod nieoczyszczoną przestrzenią międzyzębową są podrażnione i przekrwione. Po kilku dniach (maksymalnie po tygodniu) krwawienie ustaje, ponieważ przyczyna podrażnienia zostaje usunięta, a dziąsła goją się. To znak dla Ciebie, że postępujesz właściwie.

Podobnie jak w przypadku zwykłych szczoteczek, rozmiary szczoteczek międzyzębowych są mocno zależne od danego producenta. Najmniejsza szczoteczka w asortymencie producenta A oznaczona np. Kolorem czerwonym może nie odpowidać innej szczoteczce producenta B pomimo oznaczenia koleorem czerwonym. Nie ma aktualnie ustaleń co do dokładnego wymiaru szczoteczek. Przechodząc  między markami, musisz albo ponownie dokonać pomiaru, albo skorzystać z porady zespołu Profimed, który dysponuje specjalną tabelą konwersji.

Włókna szczoteczek międzyzębowych są na ogół miękkie. Wybrani producenci oferują również super miękkie warianty dla wrażliwych dziąseł. Taka szczoteczka będzie oczywiście wydawać się większa dla tej samej przestrzeni międzyzębowej. Dzieje się tak, ponieważ włókna są cieńsze i znacznie łatwiejsze do zginania. Do delikatnych szczoteczek międzyzębowych coraz częściej polecany jest również specjalny żel (najczęściej antybakteryjny), co zdecydowanie  zwiększa skuteczność pielęgnacji przy problemach z dziąsłami.

Nić dentystyczna

Tego narzędzia używamy - jak słusznie się domyślasz - wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na najmniejszą szczoteczkę do zębów. Pomiędzy zębami, w miejscach gdzie szczoteczka międzyzębowa nie sięga jest jeszcze miejsce na płytkę nazębną, więc musimy tam interweniować. Używanie nici dentystycznej jest również polecane z uwagi na fakt iż świetnie nadaje się do usuwania niechcianej płytki nazębnej w okolicy dziąseł. Jak dokładnie używac nici dentystyczniej dowiesz się w samolach Profimed.

Wykałaczka

Pierwsza wykałaczka zaprojektowana przez dentystę powstała w 1965 roku (pierwszy produkt marki TePe) i była przeróbką zwykłej wykałaczki kuchennej. Otrzymała miękkie drewno o trójkątnym przekroju zaimpregnowane fluorkami. Z dzisiejszego punktu widzenia jest to lokomotywa parowa, ale wtedy był to naprawdę duży krok w kierunku poprawy opieki stomatologicznej. Nowoczesne wykałaczki są wykonane z tworzywa sztucznego i mają na końcu cienkie miękkie włókna. Efekt jest więc bliższy szczoteczce międzyzębowej. Dzisiejsze wykałaczki są bardzo łatwe w obsłudze (bez lusterka), dzięki czemu możesz z nich korzystać zawsze i wszędzie. Pozwoli Ci to na dorazną pomoc w ciągu dnia po każdym posiłku.

Poruszyliśmy sporo tematów, ale z punktu widzenia oferty, możliwości i konkretnych potrzeb to wciąż za mało. Dlatego wrócimy do nich ale patrząc z innego punktu widzenia.

Mascie ochotę na pyszny makowiec? :)

Produkty

TePe Original szczoteczki międzyzębowe z bioplastiku, zestaw startowy, 6 szt.
90 dni gwarancja zwrotu pieniędzy
Promocja
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu