Nieżyt nosa u dziecka – jak skutecznie ulżyć maluszkowi?

PM
Profimed
czytanie przez 2 min
Podziel się
Podczas przygotowań do porodu i do opieki nad maleństwem warto uzupełnić wyprawkę i apteczkę o produkty, które już niedługo będą niezastąpione. Do takich zdecydowanie należy aspirator do nosa.

Noworodki oddychają tylko przez nos (ich usta służą do ssania piersi podczas karmienia), który w dodatku ma wąskie kanaliki i tendencję do zatykania. Rzęski błony śluzowej nosa przenoszą śluz i zanieczyszczenia do gardła, a stamtąd trafiają one do żołądka. Najlepiej wspomóc ten fizjologiczny proces i zapewnić warunki, które pomogą małemu noskowi radzić sobie z przeziębieniem. Wskazane jest zapewnienie noworodkowi odpowiedniej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Odpowiednia temperatura to 20-22 stopnie Celsjusza (należy wietrzyć pomieszczenie). Prawidłowa wilgotność powinna utrzymywać  się w przedziale 40-60% (świetnym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza).

W przypadku zatkanego nosa pierwszą pomocą jest użycie sprayu z roztworem soli morskiej. Rozcieńcza on śluz (rzęski mają ułatwioną pracę), pomaga też oczyścić nos w naturalnym procesie kichania. Jest to bardzo ważne, ponieważ zatkany nos zmusza dziecko do otwierania ust a następnie wysycha błona śluzowa jamy ustnej. Powoduje to stan zapalny, infekcję i niedrożność zatok.

Gdy potrzebna jest dodatkowa pomoc, najlepiej sięgnąć po aspirator do nosa. Dla dzieci poniżej 1. roku życia pediatrzy polecają tradycyjny, ręczny aspirator z wężykiem. Ostrożnie włóż rurkę do nosa dziecka i odessij wydzielinę. Śluz jest zasysany pod ciśnieniem do pojemnika (maksymalnie 10-12 sekund na każde nozdrze). Ważna jest wymiana filtrów, które zapobiegają przenoszeniu bakterii i śluzu. Z aspiratora korzystamy tak często, jak to konieczne. Pamiętaj jednak, że jest to czynność medyczna, nie powinna być codziennym rytuałem. Zaletą tradycyjnego aspiratora jest to, że możemy z niego korzystać w każdej chwili, ponieważ nie potrzebujemy baterii ani podłączenia do prądu.

Produkty

Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu