Każdy może mieć przyjemny oddech

PM
Profimed
czytanie przez 3 min
Podziel się
Prawdopodobnie każdy z nas dosłownie poczuł swój lub kogoś nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Jeżeli zdarza się to czasami, zwykle przyczyną jest rodzaj jedzenia, picia lub palenie papierosów. W przypadku problemów uporczywych i trwających długo jest to halitoza. Co dalej?

Nieprzyjemny oddech rano niepokoi dużo ludzi. Wynika to głównie z niskiej produkcji śliny podczas snu. Śliny przyczyniają się do naturalnego ciągłego czyszczenia jamy ustnej. Ponadto, stabilne środowisko w jamie ustnej w czasie snu i normalnego oddychania przez nos jest idealne do rozwoju bakterii.

Przyczyną są bakterie

Nieprzyjemny zapach z ust wywołują bakterie beztlenowe (te, które nie potrzebują tlenu do życia). Bakterie te żyją normalnie w jamie ustnej, ale zapach z jamy ustnej jest objawem ich rozmnożenia. Siarka wytwarzana przez bakterie wytwarza wtedy typowy nieprzyjemny zapach. Więc powiedzenie, że ktoś „zieje siarkę” nie jest dalekie od prawdy. Niektórzy ludzie mają dziedziczną skłonność do wyższej produkcji bakterii, ale to nie znaczy, że muszą pogodzić się z tym problemem.

Halitoza nie jest chorobą

Zapach z ust sam w sobie nie jest chorobą, jest tylko przejawem innych czynników. Najczęstsze z nich to palenie papierosów, picie alkoholu i regularne spożywanie aromatycznych pokarmów. Często zapach jest spowodowany niewystarczającą higieną jamy ustnej. Nawet regularne czyszczenie zębów dwa razy dziennie przez 2 minuty nie gwarantuje dobrej pielęgnacji, jeśli nie jest wykonywane we właściwy sposób. Zwykły głód może powodować zapach z jamy ustnej. Zwłaszcza jeśli trwa przez długi czas, na przykład przy ścisłej diecie i podczas postu.

Innym powodem może być nieleczona próchnica zębów, kamień nazębny lub paradentoza i procesy zapalne w jamie ustnej i okolicy. Naturalne środowisko jamy ustnej zmieniają również bardziej burzliwe zmiany hormonalne (dojrzewanie, ciąża, klimakterium...) lub niektóre leki. Halitoza może również wskazywać na chorobę przewodu pokarmowego, taką jak choroba refluksowa przełyku. Część zawartości żołądka z trawionym pokarmem i sokami żołądkowymi przenika z powrotem do przełyku.

Wskazówki dotyczące prawidłowego czyszczeniaGUM - HaliControl

Podstawowym warunkiem pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej jest wystarczająca higiena jamy ustnej. Ta oczywiście polega na czyszczeniu zębów przynajmniej rano i wieczorem. Gdy jesz aromatyczne jedzenie, oczyść zęby zaraz po nim tak jak po każdym papierosie. Zmieniaj szczoteczkę co 2-3 miesiące. Używaj również szczoteczki międzyzębowej i nici dentystycznej. Czyść specjalną pastą do zębów, na przykład pastą żelową Gum HaliControl. Po czyszczeniu szczoteczką do zębów mechaniczną lub elektryczną następnie wypłucz jamę ustną wodą do płukania np. Ultradex.

Trzeba czyścić również język

Istnieją specjalne skrobaki do czyszczenia języka np. marki TePe. Skrobaki są plastikowe, a ich kształt gwarantuje absolutnie bezpieczne użytkowanie. Na przykład można je połączyć z żelem do czyszczenia języka Miradent.

Nowoczesnym dodatkiem do idealnej higieny jamy ustnej jest irygator jamy ustnej. Ten dzięki strumieniowi wody pod ciśnieniem usuwa prawie całą płytkę nazębną z zębów. Wśród szerokiej gamy sprzętu jest specjalna dysza do łatwego płukania języka.

Guma do żucia i owoce

Przy nieprzyjemnym odczuciu w jamie ustnej w ciągu dnia, szybką i łatwą pomocą jest guma do żucia – nie tylko w celu odświeżenia oddechu, ale także w celu zwiększenia produkcji śliny, usuwania niepożądanych bakterii. Jeśli nie wierzysz w jakość dostępnych na rynku gum do żucia, użyj całkowicie naturalnej gumy do żucia (na przykład z żywicy) lub specjalnej gumy do żucia Buccotherm zawierającej wodę mineralną i ksylitol. Często pomoże zmiana diety – zwłaszcza ograniczenie mięsa i kiełbasy oraz zwiększone spożycie świeżych owoców. Najbardziej sprawdzone są jabłka i pomarańcze. W przypadku regularnych i długotrwałych problemów nawet jeśli zastosujesz się do powyższych porad, należy odwiedzić lekarza, który przeprowadzi testy na ewentualne choroby.

Produkty

Niedostępny
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu