Japońskie złoto, co się świeci!

PM
Profimed
czytanie przez 3 min
Podziel się
Niedziele edukacyjne w Profimed moga się czasem nie udać. Ale nie mart się, wszystko ma swój sens! Tym razem, będziemy rozwijać się kulturowo. Ponieważ świętujemy właśnie Ōgon Shūkan , czyli Golden Week, tydzień czterech japońskich świąt narodowych, postanowiliśmy porozmawiać właśnie o tym. Jesteśmy dumni z tego, że od kilku lat jesteśmy swego rodzaju ambasadorem w dostarczaniu profesjonalnych japońskich produktów do pielęgnacji jamy ustnej do Europy i nawiązaliśmy bliskie relacje z Japonią.

Golden Week jest czasem tygodniowego odpoczynku na przełomie kwietnia i maja, kiedy zamknięte są szkoły, firmy, a  większość ludzi spędza czas z rodziną i jest w podróży pełnej przygód. Na każdym rogu odbywają się uroczyste ceremonie, pokazy tańca, śpiewane są piosenki, można zobaczyć fajerwerki, wystawy, podziwiać malarstwo lub kaligrafię. W końcu robi się cieplej, sakura wciąż rozkwita, a chęć przeżycia przygody panuje w całym kraju.

Co świętuje się podczas Golden Week?

Złoty Tydzień rozpoczyna się w Japonii 29. kwietnia i jest obecnie znany jako Dzień Ery Cesarza Showa. Święto dość często ulegało zmianom. Do 1988 roku w tym dniu obchodzono urodziny cesarza Showa - Hirohito, który rządził w latach 1926 – 1988. Następnie, przedostatni dzień kwietnia został przemianowany na Dzień Zieleni, który w 2006 roku został jednak przeniesiony na 4. maja. W 2007 roku Japończycy nazwali święto Dniem Ery Cesarza Showa, który rządził nimi przez trzy ćwierćwiecza.

Pierwsze majowe święto, to 3. Maja, czyli Dzień (powojennej) Konstytucji, której powołaniem kierowali amerykańscy prawnicy. Konstytucja weszła w życie w 1947 roku, a ten właśnie dzień ma upamiętnić znaczenie demokracji. Parlament został ustanowiony, rola cesarza ograniczyła się do formalnych wystąpień, a władza wykonawcza przeszła w ręce rządu i premiera. Ponadto, cesarska rodzina została „odchudzona” do podstawowego poziomu, a pozostali jej członkowie zmuszeni do zostania zwykłymi obywatelami. Japonia stała się krajem demokratycznym,  z cesarzem, jako formalną postacią. Pomimo tej zmiany, cesarze nadal są w Japonii bardzo popularni i czczeni (choć już nie jako bogowie lub ich potomkowie).

4. maja obchodzony jest Dzień Zieleni. Jest to święto natury, podczas którego dziękuje się bogom za błogosławieństwa, jakie otrzymuje Japonia. Jest to również dzień ekologii, w którym odbywają się festyny dotyczące środowiska, ekologicznego rolnictwa, zdrowego odżywiania, czy podnoszenia świadomości na temat sortowania odpadów.

Dzień Dziecka przypada na 5. Maja. Święto to obchodzone jest od 1948 roku. Nazwa jest nieco myląca, ponieważ jest to święto chłopców, a w przeszłości – święto małych samurajów. Obejrzeć wtedy można zbroje i hełmy samurajów, a na balkonach ustawia się  duże papierowe karpie, zwane Koinobori. Kiedy wieje wiatr, papierowe ryby wyglądają jakby pływały. Największy karp reprezentuje ojca rodziny i jest czarny, poniżej znajduje się czerwony i symbolizuje matkę, a za nimi – ryby błękitne w liczbie synów wychowujących się w rodzinie. Dlaczego karp? Według legendy pływał on w rzece, wpatrywał się w niebo, pomyślał, jak pięknie byłoby latać i zamienił się w latawiec. Karp symbolizuje więc niezłomna siłę, determinację, a ludzie modlą się, aby chłopcy z ich rodzin wyrośli na zdrowych i silnych mężczyzn.

Na koniec niespodzianka!

Skąd wzięła się nazwa Golden Week? Z zupełnie innego powodu, niż można by przypuszczać. Wakacje, które koncentrowały się w ciągu jednego tygodnia na przełomie kwietnia i maja oznaczały gwałtowny wzrost przychodów w sektorze turystycznym i rozrywce.

Przemysł filmowy nie był wyjątkiem. W 1951 roku dyrektor Daiei Film Co., w tygodniu w którym jego film "Jiyuu Gakkou" cieszył się największą frekwencją, co oznaczało złoty tydzień, podobny do określenia „złote czasy radia”. Film o wolności dał w ten sposób początek nazwie jednego z największych świąt na świecie.

Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu