Jak rosną zęby dziecka?

PM
Profimed
czytanie przez 2 min
Podziel się
Pierwsze miesiące życia z nowym członkiem rodziny są pełne radości, ale także nieprzespanych nocy i dni płaczu. Okres pojawiania się pierwszych zębów jest dla większości dzieci bolesny i nieprzyjemny. Warto się do tego przygotować, kupić odpowiednie produkty i pomóc maluchom w tym trudnym czasie. Zanim dziecko skończy pierwszy rok życia, dobrze jest też zaplanować pierwszą wizytę u dentysty, który doradzi nam, jak właściwie dbać o dziecięce ząbki, jakich pokarmów czy złych nawyków unikać. Systematyczne kontrole są ważne nie tylko w przypadku wczesnego leczenia początkowej próchnicy, ale także w celu sprawdzenia prawidłowego wyrzynania się i wzrostu zębów.

Jak więc przebiega cały proces wzrostu zęba? Chociaż zaczyna się w okresie niemowlęcym, pierwsze zaczątki przyszłych zębów mlecznych powstają na etapie życia płodu, a ich rozwój następuje w kolejnych stadiach ciąży. Nawet podwaliny pod budowę zębów stałych pojawiają się jeszcze przed porodem. Wyrzynanie pierwszych zębów mlecznych u dziecka następuje między szóstym a trzydziestym trzecim miesiącem życia. Dolne i górne siekacze pojawiają się jako pierwsze, następnie siekacze boczne, pierwsze 4 zęby trzonowe, a potem kły. Tylne trzonowce wyrzynają się jako ostatnie, kończąc proces pojawiania się zębów. Dziecko do 3 roku życia może mieć 20 zębów.

To typowy scenariusz, ale w rzeczywistości kolejność wyrastania zębów może być indywidualna i nie ma powodu do obaw, jeśli odbiega ona od założonej normy. Niekiedy zęby pojawiają się nawet kilka tygodni po urodzeniu lub dopiero przed pierwszymi urodzinami dziecka. Czasami zdarza się, że pierwsze wyrastają siekacze boczne. Wówczas uśmiech dziecka przywołuje na myśl małego Drakulę. Jednak wkrótce na pewno pojawią się pozostałe zęby! Niektórzy szczęściarze nawet nie odczuwają żadnych dolegliwości przy ząbkowaniu i pewnego dnia widzimy u dziecka dziąsła pełne pereł. Rodzice często się martwią, zupełnie niepotrzebnie, bo nie znamy przypadku dziecka, którego zęby nie wyrosły. Natomiast wiemy, że dbanie o zęby małych dzieci tak, jak robimy to u dorosłych, procentuje na przyszłość.  A w Profimed mamy rozwiązanie wszystkich problemów związanych z pojawianiem się zębów.

Produkty

Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu