Jak nie zaplątać się przy wyborze nici dentystycznej

PM
Profimed
czytanie przez 3 min
Podziel się
Nie musimy Cię przekonywać o znaczeniu czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Zapewne doskonale wiesz, że nić dentystyczna jest doskonałym środkiem pielęgnacyjnym. Ale możliwe, że nie do końca wiesz, jak ją wybrać. Przyjrzyjmy się więc pokrótce możliwościom.

Chociaż praca z nicią dentystyczną nie jest łatwa, warto uczyć się tej czynności już w dzieciństwie. Wówczas nie musisz robić nic więcej niż ładnie otworzyć usta. Rodzic pomagający dziecku w takim czyszczeniu, bardzo skutecznie zapobiega rozwojowi próchnicy międzyzębowej. Idealnym narzędziem w tym przypadku jest tzw. FLOSSER, czyli nitka naciągnięta na mały plastikowy łuk (celowo nie piszemy napięta, bo nie powinna całkowicie taka być) oraz rączka. Ten model jest wyjątkowo łatwy w obsłudze, ponieważ eliminuje potrzebę trzymania nici między palcami. Dorośli także mogą go używać. Kryterium wyboru tego rodzaju nici dentystycznej to przede wszystkim łatwa obsługa i przydatność do wspomaganego czyszczenia zębów.

Wśród nici możemy wybrać także te, nawinięte na praktyczną szpulkę o długości do kilkudziesięciu metrów (jeśli jednak szukasz mini wersji, zdecydowanie możesz kupić również mały model z zapasem około trzech metrów).

Woskowane i niewoskowane

Na pewno nie ma między nimi ogromnej różnicy. Oba te wspaniałe środki bardzo skutecznie usuwają płytkę nazębną. Niewoskowany (wyobraź sobie mniej śliską powierzchnię) czyści trochę skuteczniej, a po specyficznym „skrzypieniu” będziesz wiedział, że ząb jest już całkowicie wolny od płytki nazębnej. Z kolei model woskowany można trochę lepiej kontrolować i łatwiej wdrażać, więc jeśli dopiero zaczynasz, wybierz ten rodzaj nitki.

Nitka i taśma

Nić dentystyczna dociera do miejsc, do których nie dociera najmniejsza szczoteczka międzyzębowa. Jeśli jednak zęby się stykają (a czasami punkt styku jest naprawdę ciasny), nić dentystyczna może postrzępić się podczas wkładania. To z pewnością nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować z pielęgnacji. W takim przypadku pomocna będzie taśma dentystyczna. Absolutnie najcieńsza jest marka EasyFloss G.U.M. Jej płaskie włókno, wykonane z teflonu, wyczyści trudno dostępne miejsce i trafi tam, gdzie myślałeś, że jest to niemożliwe.

Mała i duża nić

Tak zwane nitki rozprężne, zwiększają swoją objętość  po krótkim kontakcie ze śliną i tym samym dokładnie wypełniają przestrzeń międzyzębową. Możesz je więc łatwo wprowadzić, a następnie skutecznie ich używać i dokładnie czyścić.

Z czymś ekstra

Nić można powlekać i impregnować substancją czynną lub nadać jej smak. To daje uczucie idealnej czystości między zębami. Ważniejszą właściwością jest fluoryzacja, dzięki której nić dentystyczna przyczynia się do ochrony przed próchnicą. Chlorheksydyna (CHX) lub olejek z drzewa herbacianego zmniejszają ilość bakterii. Ciekawą alternatywą są również mikronizowane krzemiany na powierzchni, które pomagają usunąć przebarwienia między zębami.

Najbardziej wyspecjalizowane

Jeśli masz aparat stały, koronę, most lub implant, nie będziesz zadowolony ze zwykłej nitki. W takich przypadkach znacznie trudniej jest bowiem wprowadzić nić, a jej wytrzymałość (grubość) musi być znacznie większa. Masz jednak możliwość sięgnięcia po niemały wybór „supernici”, które są stworzone właśnie do pielęgnacji tak trudnych przestrzeni. Większość z nich nadaje się do dowolnego z opisanych powyżej „problemów”. Takie nici nie są pojedynczym multimetrem. Są to oddzielne elementy z kilkoma centymetrami litej części na jednym końcu dla wygodnego wkładania. Do tego dochodzi szeroka „bawełna”, którą można doskonale wyczyścić większe, chropowate przestrzenie wokół zamków aparatu, pod mostem lub pod koroną osadzoną na implancie. Na końcu znajduje się zwykła nić dentystyczna do czyszczenia wspólnych przestrzeni międzyzębowych.

Produkty

Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
W sklepach
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu