Jak cukrzyca wpływa na zdrowie jamy ustnej?

PM
Profimed
czytanie przez 3 min
Podziel się
W ostatnią niedzielę (14 listopada) obchodzony był Światowy Dzień Cukrzycy. Jego celem jest przede wszystkim podkreślenie istoty profilaktyki chorób, w której zdrowy styl życia odgrywa główną rolę. W Polsce na cukrzycę cierpi wiele osób. Jeśli ta choroba dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojego otoczenia, poniższe informacje na temat pielęgnacji zębów i dziąseł pomogą poprawić jakość życia.

Zapewne już wiesz, że życie z cukrzycą pogarsza również stan dziąseł i zębów. Ta niekorzystna sytuacja ma już swoje skuteczne rozwiązanie, ale konieczne jest zrozumienie, dlaczego jako diabetycy mamy te trudności. Sekwencja następujących po sobie problemów tworzy przysłowiowe błędne koło. Dlatego musimy zrozumieć sytuację, a tym samym jej rozwiązanie.

Jako diabetycy mamy w ślinie 4 razy więcej cukru niż ludzie zdrowi. Większe ilości cukru (glukozy) w ślinie mają wówczas fundamentalny wpływ na zdrowie zębów i dziąseł. Ślina o wyższym stężeniu cukrów jest idealnym środowiskiem i pożywieniem dla szkodliwych bakterii żyjących w jamie ustnej, które szybko się namnażają i gromadzą w płytce nazębnej. Z kolei zwiększone tworzenie się płytki oznacza większe ryzyko próchnicy i częstego zapalenia dziąseł, a jeśli zapalenie nie jest leczone, stopniowo przechodzi w bardziej zaawansowaną chorobę przyzębia lub zapalenie przyzębia. I to właśnie wysoki poziom cukru w ślinie przyspiesza ten proces.

Oznacza to, że bez względu na wysiłek włożony w unikanie słodkich napojów czy jedzenia, diabetycy są bardziej narażeni na próchnicę zębów i choroby dziąseł. Dodatkowo, ze względu na zmniejszoną zdolność organizmu do zwalczania infekcji bakteryjnych, znacznie trudniej jest walczyć z zapaleniem dziąseł czy paradontozą. Dlaczego na początku wspomnieliśmy o błędnym kole? Ostatnie badania pokazują, że zaawansowana choroba dziąseł i przyzębia może również niekorzystnie wpływać na poziom glukozy we krwi, prowadząc z powrotem do bardziej skomplikowanego przebiegu cukrzycy.

Jaki wniosek nasuwa się na podstawie tej wiedzy? Otóż bardzo ważne jest zapobieganie zapaleniom dziąseł i przyzębia ze zwiększonym naciskiem na jakość opieki stomatologicznej za pomocą nowoczesnych i ukierunkowanych produktów, a tym samym odwrócenie ogólnego stanu zdrowia organizmu.

Cukrzycy towarzyszą inne powikłania zdrowotne w jamie ustnej. Częstym problemem jest suchość w ustach lub kserostomia. Cierpi na nie nawet jedna czwarta dorosłej populacji, a duża część z niej to diabetycy. Wraz z rozwojem cukrzycy problem ten często się pogłębia. Przyczyną kserostomii mogą być nie tylko stosowane leki, ale także ogólne osłabienie układu odpornościowego. Rezultatem jest mniej śliny w jamie ustnej, ale nie zmniejszenie w niej nadmiaru glukozy. Ponadto ślina zawiera ważne mechanizmy przeciwbakteryjne, które pomagają chronić zęby i dziąsła. Suchość w ustach oznacza zatem utratę naturalnej ochrony przed próchnicą i chorobami dziąseł. Drugim powszechnym problemem jest kandydoza. Objawia się przerostem drożdżaków Candida albicans na błonie śluzowej jamy ustnej. Dotknięte nimi obszary są bolesne i czerwone. Objawami towarzyszącymi są również zaburzenia smaku, pieczenie, zwiększona wrażliwość czy uczucie suchości błony śluzowej. Problemy te są szczególnie częste u pacjentów z protezami zębowymi.

Produkty

Dostępny 5 szt
Natychmiast w
W sklepach
Natychmiast w
Dostępny 1 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu