CZY ZNASZ SZCZOTECZKI MIĘDZYZĘBOWE?

PM
Profimed
czytanie przez 3 min
Podziel się
Od dwudziestu lat czyszczenie przestrzeni międzyzębowych stało się standardem w pielęgnacji zębów! Szczoteczki przeznaczone do tego celu pozwalają wyczyścić pozostałe 40% powierzchni zęba, do której nie dotrzesz za pomocą klasycznej szczoteczki. Produkowane są w różnych wzorach i wariantach, dzięki czemu każdy może dostosować szczoteczkę międzyzębową do indywidualnych potrzeb. Rezultatem może być wygodna i skuteczna pielęgnacja prowadząca do zdrowych zębów i dziąseł. Odpowiedni wybór staje się prostszy, jeśli znamy dostępne możliwości. Oto krótkie podsumowanie różnic między szczoteczkami międzyzębowymi.

Szczotka stożkowa kontra cylindryczna.

Brzmi skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest to bardzo proste. Większość szczotek cylindrycznych ma pędzel przycięty w cylinder, dzięki czemu mają taką samą długość włókien, między 2 a 7 mm na całej długości. Stosowane są głównie do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Z kolei szczoteczki stożkowe, jak sama nazwa wskazuje, mają pędzel w kształcie stożka. Ich włókna różnią się długością od 3 do 7 mm. Służą do czyszczenia większych przestrzeni (np. przy zapaleniu przyzębia) oraz do czyszczenia okolic zamków ortodontycznych.

Drut izolowany i nieizolowany.

Od razu zaznaczamy, że ta druga grupa jest już bardzo mała. Izolacja, podobnie jak w przypadku elektryczności, polega na powleczeniu drucika cienką warstwą tworzywa sztucznego. Zapobiega to kontaktowi metalu z zębem, co czasami może być denerwujące. Jak poznać taki rodzaj? Izolacja z tworzywa sztucznego jest zwykle kolorowa, więc przewód jest czerwony, niebieski itp. Producenci podają to również na opakowaniu.

Rękojeść krótka kontra długa.

Pierwotnie szczoteczki międzyzębowe nie miały uchwytu. Marka TePe trwale połączyła drut z uchwytem na początku lat 90-tych, tworząc niewielkie narzędzie, które znamy do dziś. Taką rękojeść trzyma się między kciukiem a palcem wskazującym blisko pędzla, a praca z taką szczoteczką jest bardzo bezpieczna. Jednak ze względu na trudną dostępność do niektórych, bardziej odległych przestrzeni międzyzębowych, konieczne jest zginanie drutu. Dla niektórych może to nie być wystarczające rozwiązanie. Dlatego większość producentów produkuje również modele z przedłużoną rączką. Ich zasięg jest wygodny w docieraniu do każdego miejsca, a drut nie wymaga zginania. Obie grupy powyższych szczoteczek mają swoich fanów i tak naprawdę od każdego indywidualnie zależy, który rodzaj wybierze i która szczoteczka „lepiej leży w dłoni”. Marka G.U.M od ponad dekady oferuje model Bi-Direction, który jako jedyny zgina się w zakresie 0-90 stopni. Rękojeść tej szczoteczki jest dłuższa, dzięki czemu zapewnia dobry dostęp do tylnej części zębów – w takim przypadku z wygiętą szczoteczką. Natomiast bez wyginania pozwala łatwi dbać o przednie zęby. U nas znajdziesz ten najnowocześniejszy system w trzech rozmiarach, a nowością będzie czwarty. Ważne jest, aby wiedzieć, że masz wybór.

Miękkie i ultra miękkie włókna.

Szczoteczki międzyzębowe standardowo produkowane są w wersji SOFT. Szczotka jest miękka, ale ma wystarczającą zdolność czyszczenia. Są jednak przypadki, w których pożądane jest jeszcze bardziej delikatne mycie trudno dostępnych miejsc. Kilka marek (wśród nich przede wszystkim szwedzka TePe) oferuje szereg rozmiarów w wersji ULTRA SOFT. Szczoteczka do podobnej wielkości przestrzeni będzie miała większą końcówkę. Nie musisz się martwić. Ma to na celu utrzymanie dobrej zdolności czyszczącej. Bardzo cienkie włókna łatwiej się wyginają, a ich powiększanie jest sposobem na zachowanie tego samego efektu, który zapewniają włókna miękkie.

Impregnacja antybakteryjna.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych może być zintensyfikowane przez składnik antybakteryjny, taki jak „diglukonian chlorheksydyny” (znany jako CHX). CHX to profesjonalnie stosowany środek antybakteryjny w branży dentystycznej. Szczoteczki do szczoteczek międzyzębowych CHX są impregnowane (np. model G.U.M Travler) lub nakładane bezpośrednio na szczoteczkę w postaci żelu. Stosuje się go głównie w przypadku zapalenia przyzębia lub ostrego zapalenia dziąseł.

A teraz najważniejsze – jak często używać szczoteczki międzyzębowej? Powinieneś używać jej codziennie po umyciu zębów. A po tygodniu wymienić ją na nową. 

Robisz to? Jeśli nie, pora to naprawić. Niezależnie od rodzaju szczoteczki, ta używana przez Ciebie jest szczególnie korzystna 😊

Następnym razem przyjrzymy się ofercie nici dentystycznych.

Produkty

Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępny > 5 szt
Natychmiast w
Dostępność w sklepach
Kliknij sklep aby zobaczyć adres i godziny otwarcia
Adresa
Telefon
E -mail
Google Maps Szczegóły sklepu